Çarıklı Demokrasi

Çarıklı Demokrasi

Yorum Ekle

%35

7,22 TL 11,11 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Dünya Siyaseti ve Politikası
Yayınevi İkinci Adam Yayınları
Yazar Sedat Altaş
Barkod 9786051280813
- +
Baskısı yok

Çarıklı Demokrasi

1945 yılına gelindiğinde özellikle İkinci Dünya Savaşı'nın yıkıcı etkisini çok derinden yaşamış önemli bir insan yığını vardı. Bir taraftan yoksulluğuna isyan eden köylü; öbür taraftan savaş yıllarındaki kazancını yatırıma çevirmeye çalışan burjuvazi, duygularını paylaşacakları bir ortam beklentisi içindeydiler.

1946 yılı Demokrat Parti'nin siyasi yaşama girdiği yıldı ve beklenen ortam bulunmuştu. Ancak hem köylü hem burjuvazi DP iktidarı için dört yıl daha bekleyecekti.

Çok tartışılan 1946 seçimlerinin ardından dört yıl boyunca Demokrat Parti bu grupların duygularına hitap etti ve 1950 seçimlerini ezici bir çoğunlukla kazandı. On yıl boyunca da iktidarı hiç bırakmadı. CHP, DP'ye oy verenler için "Çarıklılarla Kasketliler" tarzı küçümseyici bir tavır almış ancak Demokrat Parti'yi on yıl boyunca bu "Çarıklılar" iktidarda tutmuştur. Demokrat Parti bu süreçte, CHP iktidarı dönemindeki zor şartları en ücra yerlere giderek Türk halkının zihninde hep taze tuttu.

Demokrat Parti'nin son dönemi ne demokratik, ne toplumsal, ne de ekonomik açıdan parlaktı ancak ne olursa olsun, "Çarıklılar" DP'ye oy vermeye devam ediyorlardı. 27 Mayıs Darbesi olmasaydı DP'yi halk devirir miydi acaba?

Bu kitapta 1946-1960 yılları arasında Türkiye'nin şahit olduğu Çok Partili Yaşam sürecini, bu dönemdeki seçkinlerle çarıklıların çekişmesini, son on yılda ise çarıklıların iktidarda kalma mücadelelerini bulacaksınız.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 159
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Sedat Altaş Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın