Büyülü Gerçekçilik

Büyülü Gerçekçilik

Yorum Ekle

%14

24,08 TL 28,00 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Amerikan Edebiyatı
Yayınevi Çizgi Kitabevi Yayınları
Yazar Mehmet Fikret Arargüç
Barkod 9786059427326
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Büyülü Gerçekçilik

Büyülü gerçekçilik, iddia edilenin aksine Latin Amerika'ya özgü bir edebi tarz değildir, ancak Latin Amerika edebiyatıyla ilişkilendirilmesi ve dolayısıyla bu edebiyatta yaşanan patlamanın kendisine kazandırdığı ivme sayesinde özellikle postkolonyal durum ile ilgili hassasiyetlerini dile getirmek isteyen yazarların sıkça yararlandığı bir edebi tarz haline gelmiştir.

Büyülü gerçekçilik melez doğası gereği anlatı içerisine Avrupalı veya Batılı olmayan bakış açıları veya dünya görüşlerinin eklemlenmesine olanak sağlar.

Yerleşik edebi kalıp ve sınırlara sığmadığından batılı otoriter ölçütlere karşı bir meydan okuma olarak da görülebilir. Büyülü gerçekçilik, kabul görmüş söylemlerin ve 'doğru' kabul edilen gerçeklerin meşruluğunun sorgulanmasına da olanak tanır.
Gerçeği, bilrnediğimiz yönleriyle görmemizi sağlar.

Bu özelliklerinden dolayı postmodern yelpaze içinde de görülmektedir.
Çağdaş İngiliz yazarlardan Louis de Berniires, romanlarında özellikle savaş, ölüm, zulüm, işkence, göç, politik ve dini hoşgörüsüzlük, her türlü yozlaşma, ayrıca aşk ve fedakarlık gibi konuları ele almıştır.

Yazar Don Enunanuerin Alt Tarafları, Bay Vivo ve Kokain Kralı ve Kardinal Guznıan'ın Belalı Çocukları adlı romanlardan oluşan Latin Amerika üçlemesinin yanı sıra Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini, Hayallerden Dökülen Toz, Kanatsız Kuşlar, Partizanın Kızı, Kızıl Köpek gibi eserleriyle de tanınmaktadır.

Bu kitapta büyülü gerçekçiliğin tanımı ve gelişimi üzerinde durulmakta, bir eserin büyülü gerçekçi sayılabilmesi için ileri sürülen teorik ölçütler ışığında Louis de Berni&es'nin Latin Amerika üçlemesindeki romanlarr büyülü gerçekçi yapan özellikler belirlenmeye çalışılmaktadır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Konya
Yayın Tarihi Şubat-2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 232
Ölçü 13,5x21 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Mehmet Fikret Arargüç Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın