Blazing Combat

Blazing Combat

Yorum Ekle

%15

76,50 TL 90,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Karikatür
Yayınevi Flaneur Books
Yazar Archie Goodwin
Alex Toth
Wallace Wood
Reed Crandall
Çeviren Egemen Görçek
Barkod 9786058523920
- +
Baskısı yok

Blazing Combat

1960’lardaki Vietnam Savaşı esnasında, savaş-karşıtı hareket ortaya henüz belirgin biçimde çıkmamışken, savaş denilen şeyin kahramanlık anlatılarıyla perdelenen gerçeğini anlatmak için Blazing Combat vardı. 1966’da yasaklanana ve piyasadan silinene dek, bir yıl içinde 4 fasikül çıkarmayı başaran dizi efsanevi çizgi roman yazar ve editörü Archie Goodwin’in liderliğinde seçkin bir yazar ve çizerler grubunun elinden çıkmıştı ve kitap, bugün de, yayınlanmış en önemli savaş çizgi romanlarının başında gelmektedir. Vietnam Savaşı’ndan yola çıkarak savaş tarihinde gezinen eser, savaşın yarattığı tahribatın izini kimi zaman muharebe meydanında, kimi zaman çatışmanın “uzağındaki” çevrelerde, kimi zaman insan ruhunun derinliklerinde, gökyüzünde ya da denizin diplerinde sürüyor. İkonik savunmalardan post-apokaliptik geleceklere, savaşın kazananının sadece masa başında ona karar verenler olduğunu söyleyen / ima eden Blazing Combat, dönemin savaşperver egemen ideolojisi tarafından hedef tahtasına konulmuş ve yayınına son vermek zorunda kalmıştı.

Eşsiz çizgiler, sahadaki “aksiyonu” okura yaşatan sinematografik kompozisyonlar, kendi hayatının anlatıcısı haline gelen sorgulayıcı iç sesler; ölenlerden de olsa kalanlardan da, harcanan kuşaklar… Blazing hikâyeleri sadece 1960’larda halen “oyuncak” bir tür olarak görülen çizgi roman sanatını ehil ellerde karşı-kültüre ciddi bir katkıda bulunacak bir “yeni” medya haline getirmekle kalmıyor, kendi şimdisinden geçmişe ve geleceğe bakarak, tüm zamanlara da sesleniyor: Barışı savunun.

Blazing Combat’ın dört sayısı, ilk yayınlanmalarından yarım yüzyıl sonra tek cilt halinde, Archie Goodwin ve James Warren röportajlarını da içeren, her biri numaralandırılmış, sert kapaklı 777 kopya bir edisyonla Türkçe’de.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltli
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi 2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 228
Ölçü 19x26,5 cm
Çeviren Egemen Görçek
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Archie Goodwin Kitapları

Alex Toth Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >