Belediye Yasası ve Büyükşehir Belediye Yasası

Belediye Yasası ve Büyükşehir Belediye Yasası

Yorum Ekle

21,76 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Hukuk > Ders Kitapları
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Memet Sinan Cebe
Barkod 9789944416139
- +
Baskısı yok

Belediye Yasası ve Büyükşehir Belediye Yasası

Çalışma konumuzu oluşturan Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı uluslararası bir antlaşma olup antlaşmaların iç hukukumuzdaki tüzel statüsünü düzenleyen Anayasa’nın 90. maddesine göre; antlaşmaları onaylama yetkisi TBMM’ne ait olup, usulüne uygun olarak yürürlüğe konulmuş antlaşmaların kanun hükmünde olduğu, antlaşmaların Anayasaya aykırılığının ileri sürülemeyeceği ve çıkacak uyuşmazlıklarda, kanunlar ile temel hak ve özgürlükleri düzenleyen antlaşmaların farklı hükümler içermesi halinde antlaşma hükümlerinin esas alınacağı öngörülmüştür.

Anılan düzenleme nedeniyle Antlaşmaların iç hukukun doğrudan uygulanması gereken bir parçası haline geldiği tartışmasızdır. Ancak Anayasaya aykırılığın ileri sürülememesi nedeniyle antlaşmaların normlar hiyerarşisindeki yeri üzerine epeyce tartışmalar yapılmıştır.

Çalışmada; uluslararası sözleşmelerin normlar hiyerarşisindeki yeri, Özerklik Şartı’nın içerdiği ilkeler, Anayasa, Belediye Kanunu ve Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun içerdiği aykırılıklar ile Özerklik Şar–tı’nın temel insan haklarını düzenleyen bir antlaşma olması halinde uygulanma önceliği konuları incelenmiştir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Ocak-2007
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 346
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Memet Sinan Cebe Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >