Banket ve Servis Yönetimi

Banket ve Servis Yönetimi

Yorum Ekle

%2

19,60 TL 20,00 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Eğitim > Diğer
Yayınevi Detay Yayıncılık - Akademik Kitaplar
Yazar Hüseyin Altınel
Barkod 9786059440769
Tedarik Süresi 10 iş günü
- +
SEPETE EKLE
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi 2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 384
Ölçü 16x24

Banket ve Servis Yönetimi

Bu çalışmanın birinci bölümünde, Yiyecek-İçecek Hizmetleri başlığı altında; alanın temel kavramları, özellikleri ve sınıflandırmaları açılmaya çalışıldı. Sektörün temel özelliği emek yoğun faktör göz önüne alınarak, personel iş tanımlarına ve üniformalarına yer verildi. Bölümün sonunda, Turizm Teşvik Kanunu’ndan konuyla ilgili detaylar aktarıldı.

Banket Yönetimi başlıklı ikinci bölümde ise, banketin tanımıyla işletmelerde nasıl bir süreçle gerçekleştirildiği verilmeye çalışıldı. Banket Süreci; Kabul, Hazırlık ve Faaliyet Aşamalarıyla ele alındı.

Son olarak üçüncü bölümde, Yiyecek-İçecek Faaliyetlerinin en hassas konularından olan Servis Yönetiminin detaylarına girildi. Servisin tanımıyla başlayan bu bölümde öncelikle Araç-Gereçler tanıtıldı. Devamında ise servis de yine bir süreç üzerinden ele alınıp; Hazırlık, Faaliyet ve Sonlanması, aşamalarıyla incelendi. Buradaki adımlarda Servis Usullerinden Boşların Toplanmasına, Konuk Tipleri ve Davranışlarından Sipariş Alınması, Oda Servisi ve Hesap Tahsili ve Konukların Uğurlanmasına kadar uzanan zincirin halkalarına yer verildi. Bu arada konular, 300’ün üzerinde görselle desteklendi.

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın