Avrupa ve Türkler

Avrupa ve Türkler

Yorum Ekle

%10

14,58 TL 16,20 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Dünya Siyaseti ve Politikası
Yayınevi Homer Kitabevi
Yazar Ingmar Karlsson
Barkod 9789944483162
- +
Baskısı yok

Avrupa ve Türkler

''...Şimdi açıkça görülmektedir ki,Avrupa'nın bazı başkentlerinde Türkiye ile üyelik görüşmelerini başlatmak hiçbir zaman düşünülmemişti. Bunlar Türkiye'nin üyelik için zorunlu kriterleri hiçbir zaman yerine getiremeyeceğine inanıyorlardı. Bunun tersi olunca coğrafi, jeostratejik, dini, kültürel ve tarihi gibi yeni kriterler icat etmeye başladılar. Şimdi bir de durup dururken AB'nin hazmetme kapasitesinden söz edilmeye başlandı. Sanki daha önce herhangi bir üye devlet AB tarafından hazmedilmiş gibi.

Daha önce hiçbir ülkenin üyelik süreci bu kadar politize edilmemiş ve bu kadar kuvvetli bir biçimde dini ve kültürel önyargılarla oynanmamıştır. Ulusal ve dini çıkarlar politikaya egemen olmuş ve Avrupa vizyonları, kısa erimli iç politika hesapları ve statik bir tarih düşüncesi karşısında boyun eğmiştir.

Türkiye karşıtları şevkle Avrupalı değerlerden söz ederken ve Türkiye'nin coğrafi bakımdan Avrupa'ya bağlı olmadığını söylerlerken, Roma hukukundan bu güne gelen sözleşmeye uyma ilkesine karşı İşledikleri suçu gizlemek için arkasına saklandıkları Kıbrıs'ı bir incir yaprağı gibi kullanmaktadırlar.

Türkiye seksen yıldır kararlı bir biçimde Avrupa'ya yönelmiştir. Bugün Türkler, sosyolojik olarak büyük bir çoğunlukla Avrupalıdırlar. Bugün için Avrupa ortalamasından daha az kentlileşmişlerdir ama Avrupalıdırlar. Günümüz Türkiye'sinde kendini Avrupalı olarak görmeyenler, Kıbrıs ve Malta'da ve kesinlikle Romanya ve Bulgaristan'da da kendilerini Avrupalı olarak görmemektedirler."

-Ingmar Karlsson

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 180
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ingmar Karlsson Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın