Avrupa'dan Asya'ya Sorunlu Türk Bölgeleri

Avrupa'dan Asya'ya Sorunlu Türk Bölgeleri

Yorum Ekle

%5

36,95 TL 38,89 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Uluslararası İlişkiler, Dış Politika
Yayınevi IQ Kültür Sanat Yayıncılık
Yazar Kolektif
Barkod 9799752550284
- +
Baskısı yok

Avrupa'dan Asya'ya Sorunlu Türk Bölgeleri

Yüzyılların oluşumları büyük olaylarla başlar. Her asırdaki kırılmalar birbirini etkiler. Oluşumlar yeni güçleri yeni ülkeleri dünya sahnesine taşır. Mekanlar aynı olmasına rağmen ülkeler kişiler her asırda farklılaşır. Yeni yapılanmaları Coğrafya’ya tarihe derin izler bırakan veya yönlendirme özellikleri olan milletler bir sonraki yüzyılı kurmada daha şanslı olurlar. Geçiş süreçlerinde oluşturulan stratejiler ve taktikler insanlığın kader çizgisini belirler.

Uluslar arası ilişkileri belirleyen temel gösterge güçtür. Morgenthau’nun ifadesiyle “güç insanın insan üzerinde denetimini kuran ve sürdüren her şeyi içine alır. Bu nedenle güç psikolojik bağlara kadar her türlü sosyal ilişkileri kapsamaktadır.” Güçten maksat hakimiyetin devam ettirilmesidir. Hakimiyetin devamı için geliştirilen teknikler stratejiyi tanımar. Strateji oluşturmadaki temel parametreler coğrafya (mekan, jeo), tarih (tecrübe, birikim), dil, dindir. Strateji bu veriler ışığında kurgulanır. Coğrafya stratejiyi oluşturmadaki önemli etkendir. İnsanları karakterlerinden giyimlerine, dillerinden yaşam tarzlarına kadar etkiler. Coğrafya’yı yani “sahayı” tanımadan oyun kurulmaz.

Sorunlu Türk bölgelerinden katedilen "Türk Dünyası" diye tarif edilen Orta Asya’daki devletler ile oradaki jeopolitik alanları değildir. Bu alanların yanında tarihsel süreçte Afro-Avrasya ekseninde kurulan Türk devletlerinin bıraktıkları izleri takip etmektir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Nisan-2005
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 736
Ölçü 13,5x21 cm
Editör Mustafa Şahin
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kolektif Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >