Atatürkçülük ve Sosyalizm

Atatürkçülük ve Sosyalizm

Yorum Ekle

%25

6,94 TL 9,26 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Diğer
Yayınevi İleri Yayınları
Yazar Gökçe Fırat
Barkod 9789944109567
- +
Baskısı yok

Atatürkçülük ve Sosyalizm

Kimi sosyalistler Kemalizmle Sosyalizm arasına bir ayrım koyarken ilk aşamanın Kemalizm olduğunu ondan sonra ise Sosyalizm aşamasının geleceğini söylemektedirler. Yani Kemalist Devrim tamamlanacak ve Sosyalizme ulaşılacaktır.

Ancak bu bakış açısında Atatürkçülüğü geri, sosyalizmi ise daha ileri gören bir ima vardır. Ama Kemalizm Marksist-Leninist idarelerden daha dayanıklı çıktı ise, bu Kemalizmin daha doğru bir zeminde bulunmasındandır, yoksa daha az sosyalist olmasından değil.

Biz tam tersini iddia ediyoruz, tüm Marksist-Leninist devrimler, Kemalizmden çok daha geri olduğu için daha önce yıkıldılar ve Kemalizm çok daha ileri olduğu için hâlâ ayakta. Nedeni de çok basit, Marksist-Leninistler idealize ettikleri bir proletarya diktatörlüğü kurmak için dünya tarihinden ve mücadelenin asıl ekseni olan ezen-ezilen ulus mücadelesinden kopmuşlardır ama Kemalizm tam da bu zeminde durduğu için hâlâ direnmektedir.

Atatürk'ün ilk duruş noktası yani millet gerçeğine dayanması ve milliyetçiliği O'nun tek doğrusu değildir. Altı Ok'taki tüm ilkeler, değeri ancak günümüzde anlaşılan, bir dönemler çok geri gibi görülen taleplerdir. Atatürk'ün Altı Ok'u emperyalizme karşı milliyetçiliği, kapitalizme karşı devletçiliği ve halkçılığı, gericiliğe karşı laikliği savunan bir devrimci anlayıştır.

Bu anlayışı 23'lü yıllardan bugüne incelersek Atatürk'ün Marksist-Leninist olmayarak aslında yeni tür bir sosyalizmi inşa ettiğini görebiliriz.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 160
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Gökçe Fırat Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın