Atatürk’ün Cuma Hutbeleri

Atatürk’ün Cuma Hutbeleri

Yorum Ekle

%25

6,94 TL 9,26 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Mustafa Kemal Atatürk
Yayınevi İleri Yayınları
Yazar Emine Şeyma Usta
Barkod 9799756288558
- +
Baskısı yok

Atatürk’ün Cuma Hutbeleri

Atatürk, Hilafeti kaldırarak ve tekke ve zaviyeleri kapatarak Türk Milletini kara taassiba iten her türlü gericiliğe karşı bir mücadele başlatmıştı. ibadet dilinin Türkçeleştirilmesi, milletin samimi dini duygularının istismar edilmesinin önüne geçebilmek için gerekliydi. Atatürk dönemine kadar Arapça okunan Cuma hutbelerinin Türkçeleştirilmesi işte bu mücadelenin bir parçası olarak gündeme gelmişti.

Bu kitap, Atatürk'ün isteği üzerine, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi tarafından hazırlanan Cuma hutbelerinden oluşmaktadır. Atatürk'ün Cuma hutbeleri öncelikle ilk Türkçe hutbeler olmaları nedeniyle önemlidir. Ayrıca hutbelerin içeriği bizzat Atatürk'ün kontrolünde hazırlanmıştır. Bu nedenle hutbelerde devlet ve millet sevgisi aşılanmaya çalışılmakta, gerici akımlara karşı laik bir anlayışla Türk Milletinin dini sorumlulukları hatırlatılmaktadır.

Atatürk döneminde camilerde okunan bu hutbeler, Atatürk'ün ölümünden sonra hasıraltı edilmiştir. Atatürkçü din bilgini Emine Şeyma Usta tarafından tekrar ortaya çıkarılan bu hutbeleri, hem Atatürk'ün dine bakışını göstermek, hem de Atatürk'ün ölümünden sonra yaşanan karşıdevrim sürecinin bu hutbeleri nasıl gizlediğini hatırlatmak için günümüz Türkçesine aktararak yeniden yayınlıyoruz.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 232
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Emine Şeyma Usta Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın