Aşık Garip Hikayesi

Aşık Garip Hikayesi

Yorum Ekle

%27

18,25 TL 25,00 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Divan Edebiyatı - Halk Edebiyatı
Yayınevi Akçağ Yayınları - Ders Kitapları
Yazar Fikret Türkmen
Barkod 9789753380850
Tedarik Süresi 10 iş günü
- +
SEPETE EKLE
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Ağustos-2018
Baskı Sayısı 3. Baskı
Sayfa Sayısı 335
Ölçü 17x24

Aşık Garip Hikayesi

Halk hikayeleri, Türk halk edebiyatı içerisinde gerek repertuarları gerekse de özel karakterleri ile önemli bir yere sahiptir. Yine bu hikayeler içerisinde kendine özel bir yer edinen Aşık Garip hikayesi, aşk konusu üzerine kurulmuş ve realist yönü ağır basan bir kurguya sahiptir. Aşık Garip Hikayesi adlı bu kıymetli çalışma hazırlanırken konuyla ilgili ulaşılabilen başta sözlü, yazma ve matbu tüm kaynaklar incelemeye konu edinilmiştir.

Ayrıca incelemede sadece Anadolu sahası anlatmaları değil, Türk dünyası coğrafyası ve yakın coğrafyalardaki Aşık Garip hikayesinin varyantları mukayeseli bir biçimde karşılaştırılmıştır. Aşık Garip hikayesinin karşılaştırmalı bir metotla başta içerik, konu ve teşekkül problemlerinin tüm yönleriyle tartışıldığı bu kıymetli eser, kendinden sonraki halk hikâyeleri incelemelerinde örnek teşkil etmiştir.

Ayrıca, genel olarak Türk halk hikayelerinde tasavvufi düşüncenin etkisiyle âşıklar hikâye sonunda kavuşamazken, Âşık Garip hikâyesinin sonunda âşıklar kavuşur ve mutlu olurlar.

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın