Arşiv Belgeleri Işığında Bediüzzaman Said Nursi ve İlmi Şahsiyeti 6. Kitap

Kargo Bedava

Arşiv Belgeleri Işığında Bediüzzaman Said Nursi ve İlmi Şahsiyeti 6. Kitap

Yorum Ekle

%10

126,00 TL 140,00 TL

Kargo Bedava
Kategori İslam > Biyografi - Otobiyografi
Yayınevi Osmanlı Araştırmaları Vakfı
Yazar Ahmed Akgündüz
Barkod 9789757268765
- +
Baskısı yok

Arşiv Belgeleri Işığında Bediüzzaman Said Nursi ve İlmi Şahsiyeti 6. Kitap

Osmanlı Araştırmaları Vakfı Prof. Dr. Ahmed Akgündüz’ün “Arşiv Belgeleri Işığında Bedîüzzaman Said Nursî ve İlmî Şahsiyeti ” adlı eserinin son cildi olan Altıncı cildinî iftiharla takdim eder.

“Arşiv Belgeleri Işığında Bedîüzzaman Said Nursî ve İlmî Şahsiyeti 6 ” Kitabının bu cildi diğer ciltlerde olduğu gibi sağlam kaynaklara ve en önemlisi de doğrudan devletin arşiv belgelerine dayalı olarak hazırlandı.

“Arşiv Belgeleri Işığında Bedîüzzaman Said Nursî ve İlmî Şahsiyeti 6” Kitabında Bedîüzzaman’ın 01.01.1957 tarihindeki Isparta Hayatının ikinci kısmından 23.03.1960 tarihinde vefât etmesine kadar olan kısmı bulacaksınız. Bu tarih aralığı Cumhuriyet tarihimizi doğrudan ilgilendirmektedir.

Kitabın Altıncı Cildi üç bölüm halinde düzenlenmiştir:

Birinci Bölüm, Bedîüzzaman’ın Son Isparta Hayatı’nın 1. Kısmına ait olup  01-01-1957/19-03-1960 tarihleri arasını kapsamaktadır.

Bu tarihler arasındaki en önemli olaylardan biride Nurların serbestiyetinin Adâlet Bakanlığı tarafından ilan edilmesidir (13 Nisan 1958)

İkinci Bölüm ise, Bedîüzzaman’ın Son Günleri ve Urfa’da Vefâtı ile alâkalı konulara tahsis edilmiştir (19-03-1960/23-03-1960). Bedîüzzaman Urfa’da hastalanması ; vefâtını önceden haber vermesi ve kabrinin gizli kalacağına işaret buyurması ve nihayet Bedîüzzaman’ın vefâtı (23 Mart 1960); Kabri hakkındaki Vasiyetnâmeleri; Bedîüzzaman’ın Terekesi ve vefâtı münasebetiyle gelen taziyeler önemli konulardır. Bedîüzzaman’ın Cenaze Merâsimi ve Dergâh’da defn edilmesi belgeler ve hatıralar ışığında ayrıntılarıyla anlatılmıştır.

Üçüncü Bölüm, 27 Mayıs 1960 İhtilâli; Bedîüzzaman’ın Kabrinin Taşınması ve Nur Hizmetlerini yok etme planlarına (23-03-1960/20 Eylül 1965) ayrılmıştır.

Bu bölümde sadece genel bilgiler ve 27 Mayıs Darbesinin maddî sebepleri ve acı neticeleri, 27 Mayıs İhtilâlinin manevî sebepleri açıklanmıştır.

27 Mayıs İhtilâli , sadece siyasî iktidarı devirmek için değil, iman ve Kur’ân hizmetlerini ve özellikle de Risâle-i Nur’ları durdurmak için yapılmıştır. Bedîüzzaman Hazretleri, 27 Mayıs İhtilâli olmadan kısa bir süre önce Menderes’i ve hükümetini:

“Ey dindar ve dine hürmetkâr Demokratlar! Siz bu iki partinin gayet kuvvetli ve zevkli ve cazibedar nokta-i istinadlarına mukabil, daha ziyade maddî ve manevî cazibedar nokta-i istinad olan hakaik-i İslâmiye yi nokta-i istinad yapmaya mecbursunuz. Yoksa sizin yapmadığınız eskiden beri cinâyetleri, nasıl eski partiye yüklüyorlarsa, size de yükleyip; Halkçılar ırkçılığı elde edip, tam sizi mağlub etmeye bir ihtimal-i kavî ile hissettim ve İslâmiyet namına telaş ediyorum” 

diyerek çok açık bir şekilde ikaz etmişti:

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltli
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Mart-2016
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 1
Ölçü 20x28 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ahmed Akgündüz Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın