• Ana Sayfa
  • Sağlık
  • Diğer
  • Aralıklı ve Aralıksız Uygulanan Aerobik Egzersiz Süresince Yağ Oksidasyon Hızındaki Değişimler

Aralıklı ve Aralıksız Uygulanan Aerobik Egzersiz Süresince Yağ Oksidasyon Hızındaki Değişimler

Aralıklı ve Aralıksız Uygulanan Aerobik Egzersiz Süresince Yağ Oksidasyon Hızındaki Değişimler

Yorum Ekle

%12

17,60 TL 20,00 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Sağlık > Diğer
Yayınevi Akademisyen Kitabevi
Yazar Gökhan İpekoğlu
Şükrü Serdar Balcı
Barkod 9786052580066
- +
Baskısı yok
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Temmuz-2018
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 68
Ölçü 13,5x21

Aralıklı ve Aralıksız Uygulanan Aerobik Egzersiz Süresince Yağ Oksidasyon Hızındaki Değişimler

Vücudumuzdaki enerji kaynaklarından biri olan yağlar ye­teri kadar oksidasyona uğramadıkları sürece sağlığımız açı­sından problem yaratabilirler. Bu yüzden yıllardır süregelen çalışmalar, sağlıklı yaşam için yapılan egzersizin neyi amaç­ladığını ve amacına uygun olup olmadığını araştırmışlardır.

Son yıllarda tüm dünyada en önemli nedenleri dengesiz beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği olan obezitenin gö­rülme sıklığı giderek artmaktadır. Obezite, genellikle vücut yağ dokularında fazla yağ birikimi ile insan sağlığını tehdit eden bir durum olarak tanımlanır. Vücut ağırlığındaki artı­şa yol açan temel neden; enerji alımının, enerji harcamasın­dan fazla olduğu pozitif enerji dengesidir (Ersoy ve Çakır 2007, Mokdad ve ark 2000).

Dünya genelinde bir milyar kadar yetişkin bireyin, vü­cut ağırlığının fazla olması ve bunlardan 300 milyonunun obez olması, kronik hastalıkların yaygınlaşmasındaki baş­lıca nedenlerdendir. Obezite; kompleks bir hastalık olup, ciddi sosyal ve psikolojik etkileri bulunmakla beraber her sosyo-ekonomik düzeyden, her yaş grubundan insanı etkilemektedir (Ersoy ve ark 2008). Türkiye’de obezite özellikle kadınlarda oldukça yüksek oranlardadır. Ülkemizde 1999 yılında Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, İs­tanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deneysel Tıp Araştırma Merkezi (DETAM) ve Sağlık Bakanlığının gerçekleştirdi­ği 24.788 kişinin tarandığı Türkiye Diyabet Epidemiyoloji (TURDEP) çalışmasında kadınlarda %30, erkeklerde %13, genelde ise %22.3 oranında obezite prevalansı tespit edil­miştir (Dinççağ ve ark 2002).

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın