Amerika Birleşik Devletleri Amerikan İmparatorluğu

Amerika Birleşik Devletleri Amerikan İmparatorluğu

Yorum Ekle

%25

8,33 TL 11,11 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Avrupa Birliği
Yayınevi Akademi TV. Programcılık
Yazar Hakan Türk
Barkod 9799758208202
- +
Baskısı yok

Amerika Birleşik Devletleri Amerikan İmparatorluğu

ABD bugün salt askeri bir güçtür. Bu formül bir İmparatorluk formülüdür ve İmparatorluklar tek birşey düşünürler;

"Nasıl ayakta kalırım."

Roma İmparatorluğu ile Kartaca arasında yıllar boyu süren o üstünlük savaşının, bugünkü Amerika´nın analizini yapmaya çalışanlar arasında ayrı bir önemi bulunuyor bu sıralar. Kimileri artık İmparatorluk olarak gördükleri ABD´nin sonunun "İmparatorluğa yaraşır" olacağını ileri sürerken, kimileri de çöküşünün gelmeye başladığını iddia ediyor. Washington´daki barış yanlısı "Güvercinlerle" sertlik yanlısı olan "Şahinler" bulunuyor. Bu çekişmeyi gündemde tutan ise; 11 Eylül´le başlayan, Afganistan´la tırmanan ve dönüşü pek mümkün görülmeyen Irak, İran ve Türkiye´yi işgale çalışması.

ABD başlı başına dünyaya hükmetme gücü ve ülkeleri kendi rotasına sokma iktidarı nedeniyle farklı bir hükmetme gücü ve ülkeleri kendi rotasına sokma iktidarı nedeniyle farklı bir güzergah ediniyor. Bill Clinton´un ABD başkanı olduğu günlerde Dışişleri Bakanı Albright bir konferansta şöyle diyordu:
"ABD olarak tüm Amerikalıların ve dünyanın sağlıklı, demokratik, insancıl ve liberal ekonominin geçerli olduğu bir strateji üzerine çalışıldı. Biz bu stratejinin uygulanmasına büyük önem veriyoruz. ABD olarak bu belirlediğimiz yolda bize engel çıkaran kim olursa olsun, yok etmeye kararlıyız." Bu sözleri isteyen uyarı, isteyen tehdit olarak alsın. ABD Dünya İmparatorluğu kararının vermiş ve hiç saklamadan deklare ediyor. "Uyan uyar, uymayana hayat hakkı tanımam" diyor.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 214
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Hakan Türk Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >