Ailelerce Sunulan Sosyal Öykülerin Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Ergenlerin Sosyal Becerilerine Etkileri

Ailelerce Sunulan Sosyal Öykülerin Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Ergenlerin Sosyal Becerilerine Etkileri

Yorum Ekle

52,00 TL

150 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Sosyoloji > Aile ve Çocuk
Yayınevi Eğiten Kitap
Yazar Seray Olçay Gül
Barkod 9786055472924
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Ailelerce Sunulan Sosyal Öykülerin Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Ergenlerin Sosyal Becerilerine Etkileri

Günümüzde otizm spektrum bozukluğu ilgili araştırmaların ve uygulamaların sayısının her geçin gün arttığı, bu durumun da anne-babalar, alanda çalışan öğretmenler ve uzmanların "en etkili uygulamayı" seçme konusunda kararsızlıklar yaşamasına neden olduğu görülmektedir. En etkili uygulama konusunda yaşanan kararsızlıkları gidermek için pek çok kuruluş tarafından yapılan çalışmalar bu uygulamalardan birinin de öykü temelli uygulamalar ulğunu göstermiştir. Öykü temelli uygulamalardan en bilineni ise otizm spektrum bozukluğu olan bireyler için etkili olduğu araştırmalarla ortaya konan ve bu kitabın da konusu olan sosyal öykülerdir.

1990'lı yıllardan bu yana özellikle otizm spektrum bozukluğuna sahip bireylere sosyal becerilerin kazandırılması ve problem davranışların azaltılmasında sosyal öyküler etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Pek çok kaynakta da sosyal öykülerin yalnızca öğretmenler, uygulamacılar ve uzmanlar tarafından değil, otizm spektrum bozukluğuna sahip bireyle etkileşimde bulunan herkes tarafından kullanılabileceği belirtilmektedir.

Otizm spektrum bozukluğu olan çocuğa sahip ailelere sosyal öyküleri yazma ve uygulama becerisi kazandırılarak onların çocuklarına öğretici olarak yetişmesi sağlanmış, sosyal öykülerin otizm spektrum bozukluğu olan bireylerde sosyal becerilerin öğretiminde etkili oludğu görülmüştür.

Bu kitap siz okuyucuları sosyal öykülerle tanıştırmak ve sosyal öyküleri kulanabilmeniz için bir yol haritası çizmek üzere hazırlanmıştır. Bu amaçla hazırlanan kitap iki ana bölümden oluşmaktadır. Kitabın birinci bölümünde yöntem, bulgular, tartışma ve ekler olmak üzere beş alt bölümden oluşmaktadır. Kitabın ikinci bölümünde ise kuram ve uygulama arasındaki açığı kapatmak ve sosyal öykülerin pratike kullanabilirliğini arttırmak üzere "sosyal öykü yazma ve uygulama kılavuzu" yer almaktadır. Bu kılavuzla sosyal öykülerle ilgili sizleri yönlendirebilecek bilgilere ulaşma ve sosyal öykü yazma-uygulama konusunda alıştırma yapma imkanı bulabilirsiniz.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Aralık-2012
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 100
Ölçü 16x24 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Seray Olçay Gül Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >