Ahmet Paşa’nın Şiir Dünyası

Ahmet Paşa’nın Şiir Dünyası

Yorum Ekle

%5

30,88 TL 32,50 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Biyografi-Otobiyogafi
Yayınevi Akçağ Yayınları - Ders Kitapları
Yazar Harun Tolasa
Barkod 9789753383370
- +
Baskısı yok

Ahmet Paşa’nın Şiir Dünyası

Sanat eserinin okuyucu tarafındaan anlaşılması, büyük oranda sanatçının ve okuyucunun zihinsel arka planının örtüşmesiyle gerçekleşir. Ana hatlarıyla ortak İslam kültürünü yansıtan divan şiirinin anlaşılması, edebiyatın zaman içinde yürüyüşünün tespitiyle mümkündür. Bu tespit, daha çok başarılı sistematik tahlillerin neticesinde gerçekleşecektir. Sistematik tahliller, biyografik ve bibliyografik tetkiklerden ziyade, eserin yapısı ve edebi oluşumuna yöneliktir. Bu tür çalışmaların artması, hem edebiyatın gelişimine katkıda bulunacak, hem de büyük oranda, okuyucuyla şairin ortak bir hafızya sahip olmasını sağlayacaktır.

Bu eserde Dr. Harun Tolasa, kendisinden önce yapılan Şeyhi Divanı´nı Tetkik(A.Nihat Tarlan) ve Necati Bey Divanı´nın Tahlili ( Mehmet Çavuşoğlu) adlı çalışmaların yöntemlerinden de yararlanarak, Ahmet Paşa´nın şiirlerinin sistematik tahlilini yapmıştır.
Ahmet Paşa dönemine şairler ve eleştirmenler tarafından edebiyatımızın ilk merhaalesi olarak kabul edilir. Şair kendi devrinin edebi zevkini en güzel şekilde temsil eden bir şahsiyettir. Ahmet Paşa´nın Şiir Dünyası´nın bu açıdan ayrı bir önemi vardır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 539
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Harun Tolasa Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >