20. Yüzyıl Türk Halk Şairleri

20. Yüzyıl Türk Halk Şairleri

Yorum Ekle

82,00 TL

150 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Şiir
Yayınevi Ötüken Neşriyat
Yazar Emir Kalkan
Barkod 9786051552552
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

20. Yüzyıl Türk Halk Şairleri

Bugün 'halk edebiyatı' adı altında ve farklı bir zeminde ele alınan edebiyat; bizim, Orta Asya'da başlatıp, zengin­leştirerek getirdiğimiz ana edebiyat geleneğimizdir. Halk şiiri ise bu edebiyatın güzide ve geniş bir alanıdır. Halk şiirimiz bir yandan zengin anonim kaynaklardan beslenirken, diğer yandan şairlerimiz de bu alana ferdi olarak önemli katkılarda bulunmuşlardır.

Ferdi temele dayalı halk şiirini üreten halk şairleri, ic­raatlarına göre değişik isimlerle anılmışlardır: Ozan, aşık, saz şairi, kalem şuarası gibi. Bu şair tiplerinin aralarında ne kadar farklılık olursa olsun, hepsi de halk şiiri mahsulleri üretmişlerdir. Hepsi de halk şairidirler. Eserlerini vezin, kafiye, durak, tür, konu, ezgi vs. gibi halk şiiri kural ve tekniği içinde hazırlamışlardır.

Emir Kalkan'ın hem ozan, aşık, saz şairi, kalem şuarası gibi farklı şair tiplerinin belirgin özelliklerini ayrıntılı bir şekilde tahlil ettiği hem de 20. Yüzyıl halk şairlerimizin hayat hikayelerini ve şiirlerinden örnekler sunduğu bu kıymetli çalışmasının edebiyatımızın nesilden nesile aktarılmasında önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyoruz. Kitapta; Aşık Kemteri'den Sümmani'ye, Aşık Veysel'den kadın şairlerimizden Döne Sultan'a, Neşet Ertaş'tan Aşık Murat Çobanoğlu'na varıncaya dek iki yüze yakın şairimiz ele alınmıştır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Nisan-2015
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 480
Ölçü 12x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Emir Kalkan Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >