Çinko Çocuklar

Çinko Çocuklar

Çevirmen
: Fatma Arıkan & Serdar Arıkan
Yayın Evi
Çıkış Tarihi
: Şubat 2018
Kağıt Tipi
: 3. Hamur
Sayfa Sayısı
: 392
Kapak Tipi
: Karton Kapak
Boyutları
: 13,5x21
Barkod
: 9786054820641
Tedarik Süresi
: 3 iş günü
Daha Fazla Bilgi İçin
21,60 TL 36,00 TL-%40
Sepete Ekle
BU ÜRÜNÜ ALANLAR AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLERLE İLGİLENDİLER

Çinko Çocuklar

 

“Geceler korkunç, çünkü görüyorum... Rüyada kör değilim ki…”

 

İsveç Akademisi, Svetlana Aleksiyeviç’e Nobel Ödülü verdiğinde yazarın “yeni bir edebi tür” yarattığını belirtmiş, eserlerini de “duyguların ve ruhun bir tarihi” sözcükleriyle betimlemişti.   Aleksiyeviç uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla, kendilerine nadiren konuşma fırsatı verilen, yaşantıları da çoğu zaman ülkenin resmi tarihine karışarak yitip giden sokaktaki insanların hikâyelerini kayıt altına alıyor.

Çinko Çocuklar’da Aleksiyeviç 1979 ile 1989 arasında on yıl kadar süren, Sovyetler Birliği’nin çöküşündeki en büyük etkenlerden biri olan ve 15.000’e yakın Sovyet askerinin ölmesine, on binlercesinin yaralanmasına, Afganistan tarafında da çok büyük kayıplara yol açan Sovyet-Afgan Savaşı’nı merkeze alarak bu savaşta savaşmış 500.000’i aşkın Sovyet keşif erinin, piyadenin, pilotun, subayın, cephe gerisindeki hastanelerde görev yapmış cerrahların, hemşirelerin bireysel tanıklıklarına ve savaş tüm hararetiyle devam ederken Sovyetler’de evlatlarının, babalarının, eşlerinin sağ salim geri dönüşünü hasretle beklemiş olan annelerin, eşlerin, evlatların acılarına, trajedilerine ses veriyor.   Eserin son kısmındaysa, Aleksiyeviç bu kitap yüzünden “onur ve haysiyetlerinin” hakarete uğradığını söyleyen tanıklarının sonradan kendisi aleyhinde açtığı davadan çarpıcı bölümler sunuyor.   Çinko Çocuklar savaşın sayılardan ibaret olan “kayıplarını” birer birey olarak; hayalleri, ümitleri, sevenleri, sevdikleri olan bireyler olarak tekrar ortaya çıkarırken, yurtlarına çinko tabutlarda gönderilmiş olan “kahramanlara” insanlıklarını geri veriyor.

“Askeri kaderleri bakımından benzer durumda oldukları ‘Vietnam kahramanları’ kendi kahramanlıklarının gerçek özünü anlayarak madalyalarını, onları kendilerine takan devlet başkanlarına fırlatmışlardı.   Bizimkilerse Afganistan’da aldıkları madalyalarla sadece övünebiliyorlar gibi görünüyor.   İçlerinden kaçı o madalyaların gerçekten neden alındıkları üzerinde düşünmüştür acaba?”

 

BU ÜRÜN HAKKINDA AÇIKLAMA YA DA TEKNİK BİLGİ BULUNMAMAKTADIR


YORUMLAR

BU ÜRÜN HAKKINDA HERHANGİ BİR YORUM BULUNMAMAKTADIR

Yorumlar

YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR