DÜNYANIN İLK ROMANININ KAYIP SAYFALARI BULUNDU

Dünyanın ilk romanı olarak kabul edilen metinlerden biri olan epik Japon hikayesi Genji'nin Hikayesi'nin beşinci bölümüne ilişkin sayfalar Aichi Eyaleti'ndeki Mikawa-Yoshida Bölgesi'nin eski toprak ağasının soyundan gelen Motofuyu Okochi'nin Tokyo'daki evinin deposundaki bir sandıkta bulundu.

Metnin orijinalliği kültürel mirasın korunması amacıyla çalışan Reizeike Shiguretei Bunko adlı vakfın tesis ettiği uzmanlar tarafından da doğrulandı. Japonya'nın önde gelen gazetelerinden Asahi Shimbun'a göre elyazması metin 1743'ten bu yana Okochi ailesinde bulunuyordu.

Dünyanın ilk romanı olarak kabul edilen metinlerden biri olan Genji'nin Hikayesi'nin 1010'lu yılların sonunda, daha sonraları akademisyenler tarafından Murasaki Shikibu olarak adlandırılan bir Heian Sarayı kadını tarafından kaleme alındı. Bir imparatorun oğlu olan Genji'nin hikayesini anlatan bu eserin orijinal elyazması ne yazık ki mevcut değil. Varolan en eski kopya ise 1241 yılında ölen şair Teika tarafından kopya edilen nüshası. Toplam 54 bölümden oluşan hikayenin şimdiye kadar yalnızca dört bölümünün Teika tarafından kopya edildiği doğrulanmıştı. Geçtiğimiz günlerde bulunan ve Genji'nin evlilik hikayesini anlatan bölüm Teika tarafından kopya edildiği doğulanan beşinci bölüm oldu.

Kaynak: The Guardian


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın