GUPSE ÖZAY: ÇOCUK KAHKAHASI DUYMAK HARİKA BİR ŞEY!

Ece Karaağaç

ece@ajanliterer.com

@ecekaraagac

Gupse Özay ilk olarak Gülse Birsel imzalı Yalan Dünya dizisinde, hanım hanımcık bir ev kızı olan Nurhayat karakteriyle girdi hayatımıza. Seyirciler onu öyle sevdi ve benimsedi ki Gupse Özay'ın kendi hikayelerini anlattığı filmler yapmaya başlaması uzun sürmedi. Komedinin öne çıkan isimlerinden olan Gupse Özay bu kez çocuklar için yazdığı iki yeni macera ile karşımızda. Gupse Özay ile komediyi, çocuk ruhunu ve yeni kitaplarını konuştuk.

Sizi oyuncu olarak tanıdık, genellikle de komedi filmlerinde ve dizilerde izledik. Şimdi çocuk kitabı yazarı olarak çıktınız karşımıza. Bu yola nasıl girdiniz?

İlk yazıp oynadığım film Deliha idi. Çocuksu bir ruhu vardı ve hikayesi de o çocuk enerjisi yörüngesindeydi. Fakat çocukların bu kadar çok sevip sahipleneceğini düşünmemiştim. Bu yüzden Deliha'nın ikinci filminde hedef kitlemi direkt çocuklar olarak belirledim. Bu yolla da çocukları sevindirip, güldürmeyi sevdiğimi hatırladım.

Başka disiplinlerden birçok ünlü sanatçı da edebiyat alanında boy gösteriyor zaman zaman ama bunların çoğunluğu ya deneme türünde eserler oluyor ya da anılarını kaleme alıyorlar. Siz ise çocuk edebiyatını seçtiniz. Neden?

Üretim olarak komediyi seviyorum. Ve komedide çocukların da gülüp anlayacağı dili seçiyorum. Yani çocuk kahkahası duymak harika bir şey. Kendi yeğenlerime uydurduğum fantastik hikayelerin pozitif etkisini de görünce, bu üretim ve mutluluk beni kitaba yönlendirdi.

Siz çocukken okumayı sever miydiniz? Ya da büyüklerinizden masallar dinler miydiniz? Nasıl bir ortamda büyüdünüz? Yazdıklarınızda çocukluğunuzdan esintiler var mı?

Hiç sevmezdim açıkçası okumayı. Sıkılırdım. Masal dinlemeyi çok severdim. Ama heyecanlanacağım absürt türdekileri. Mutlu ve eğlenceli bir ortamda büyüdüm. Hayal gücüm çok genişti. Abartma, farklı anlatma, yani Big Fish filmindeki gibi yaşadığım şeyleri süslemeyi severdim. Çocuk kitaplarında da sanırım biraz gerçeği bükmeyi seviyorum.

Çocuklar için bir şeyler üretmek epey hassas, hatta bıçak sırtı bir konu. Jüpi’nin maceralarını yazmaya başlamadan evvel bir ön hazırlık yaptınız mı?

Başta korktum. Çünkü kendi yeğenlerime masal anlatma rahatlığında değil bu iş. Ama yayınevimizdeki ekibimiz çok iyi. Bıçak sırtında gezeceğim zaman, beni uyaracaklarını bildiğimden stresim bitti.

Gupse Özay imzalı çocuk kitaplarının ana karakteri Jüpi, çizer: Dilek Altıntaş Birben

Sinemada sizi yalnızca oyuncu olarak değil, senarist olarak da görüyoruz. Gelecekte bir çocuk filmine de imza atmayı düşünür müsünüz?

Evet şu an dede-nine-torun izlenebilecek iki film yaptım. Deliha 1, Deliha 2. Sanırım aradan dedeyi neneyi de çıkarıp sadece çocuklara yönelik projelere girişebilirim.

Son olarak, sormadan geçmeyelim, Jüpi’nin maceraları sürecek mi?

Bakalım. Çocuklar severse seve seve…

Satın almak için tıklayınız.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın