SAFTİRİK'İN YAZARINDAN BAĞIMSIZ BİR KİTABEVİ

Tüm dünyadan çocukların keyifle okuduğu Saftirik Serisi'nin yazarı Jeff Kinney'nin yazarlık yolundaki ilk adımı çocukluk yıllarında müdavimi olduğu bağımsız bir kitabeviydi. Kinney bu kitabevinde J.R.R. Tolkien'le, çizgiromanlarla ve bilgisayarlarla tanıştı. Bu bağımsız kitabevi ancak birkaç yıl ayakta kalabildi ve Kinney onun vitrinlerini karanlık, raflarını boş görünce sevdiği bir şeyi kaybetme konusundaki ilk tecrübesini de yaşamış oldu.

Jeff Kinney, An Unlikely Story'de.

Aradan yıllar geçtikten ve Jeff Kinney tüm dünyanın tanıdığı, ünlü bir yazar olduktan sonra 17 yıldır yaşadığı Plainville, Massachusetts'te bir kitabevi açmak için aradığı fırsatı buldu. Şehrin merkezinde 17 yıldır kepenkleri kapalı duran bir dükkan vardı ve bu yer bir kitabevi açmaya çok uygundu. Yazar bunu çocukken yaşadığı üzüntünün bir telafisi olarak gördü ve kolları sıvadı. Ancak binanın içi ne yazık ki harap haldeydi ve yapılabilecek en iyi şey her şeyi yıkıp baştan yapmaktı.

İnşaat boyunca hemen hiçbir şey umdukları gibi gitmese de Jeff Kinney hayalinden vazgeçmedi ve geri adım atmadı. Sonunda, iki yıllık yorucu ve zorlu bir maceranın sonunda Jeff Kinney'nin hayali gerçek oldu ve kitabevi An Unlikely Story kapılarını her yaştan okura açmayı başardı. Rafları kitaplar ve oyuncaklarla dolu bu yer hızla o çevrede yaşayanlar için bir buluşma noktasına dönüştü. Anneler kitabevinin içindeki kafede kahvelerini yudumlayıp sohbet ederken çocuklar raflar arasında keşfe çıktı. Birçok ünlü yazar söyleşiler ve okuma etkinlikleri gerçekleştirdi. Hatta romantik anlara bile sahne oldu kitabevi. İlk buluşmalarını kitabevinde gerçekleştiren bir çift bu sonbaharda evlenmeye karar verdi. Jeff Kinney ise şimdilerde yeni dünyalara kapı açan kitapların arasında yeni maceraların hayallerini kurmaya devam ediyor.

Kaynak: The Guardian


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın