JANE AUSTEN'IN MEKTUPLARI SATILDI

Jane Austen'ın yüz yıldan fazla bir süredir özel bir koleksiyonda tutulan ve kız kardeşi Cassandra'ya hitaben kaleme aldığı mektuplar açık artırmaya çıkıyor. Mektuplar yazarın günlük yaşam ve moda üzerine görüşlerini de içeriyor. Mektuplar gelecek ay New York'ta bulunan Bonhams Müzayede Evi'nde açık artırmaya sunulacak.

Jane Austen'ın kaleme aldığı mektuplar günümüzde oldukça kıymetli ve nadiren satışa çıkarılıyor. Zira başta kız kardeşi Cassandra olmak üzere, yazarın mektup yazdığı kimselerin 1840'lı yıllarda mektupların çoğunu tahrip ettiği biliniyor. Austen tarafından kaleme alınan yaklaşık 3000 mektubun bugün yalnızca 161 adeti geriye kalabilmiş durumda, bu mektupların 95 adeti de yazarın kardeşi Cassandra'ya hitaben kaleme alınmış.

Jane Austen'in kardeşi Cassandra'ya hitaben kaleme aldığı, 16 Eylül 1813 tarihli mektup.

Satışa çıkarılacak olan mektup ise 16 Eylül 1813 tarihli ve Gurur ve Önyargı'nın yayınlanmasından kısa bir süre sonra kaleme alınmış. 1909'dan beri özel bir koleksiyonda yer alan mektubun açık artırmada 65.000 - 97.000 £ arası bir fiyata satılması bekleniyor.

Kaynak: The Guardian


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın