ANNE FRANK - GÜNÜMÜZ İÇİN BİR TARİH SERGİSİ EDİRNE'DE

12 Haziran 1929’da, Frankfurt’ta dünyaya gelen Anne Frank II. Dünya Savaşı'nın kıyımına kurban gitmeseydi bu yıl 90. yaşını kutlayacaktı. Henüz küçük bir çocukken İkinci Dünya Savaşı’nın acı gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kalan Anne Frank, 12 Haziran 1942’de günlük tutmaya başladı. Bu tarih, onun doğum günüydü ve günlüğü de yeni yaşına adanmış bir hediye…

Kaleme aldığı günlüğüyle tüm dünyadan milyonların kalbine dokunmayı başaran Anne Frank, Edirne'de "Anne Frank-Günümüz İçin Bir Tarih" sergisiyle anılıyor. Sergi, Anne Frank'ın trajik öyküsü ve Nazi rejiminin yükselişi ile Holokost'a yol açan süreç etrafında şekilleniyor.

Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK) Yönetim Kurulu Başkanı Işıl Demirel, Büyük Sinagog'daki Kültür Sanatevi'nde düzenlenen etkinlikte, sergiyi birçok kentte açtıklarını ve her yerde yoğun ilgiyle karşılandığını belirtti. Bu sergi ile Anne Frank'ın hayalinin de gerçekleştiğini ifade eden Demirel "En büyük hayali büyüdüğünde yazar, gazeteci olmaktı. Belki kendi yazdığı bu kelimelerin, bir gün duvarları, müzeleri her dilde basılmış kitapları ve filmleri süslemiş olduğunu biliyorsa eminim çok mutludur. Vasiyeti ve hayalleri gerçekleşmiş durumda," dedi.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri, Anne Frank'ın 90. doğum gününde, Selim İleri’nin önsözü ve yayımlanmamış fotoğraflarla zenginleşen özel baskısıyla okurlarla buluşmuştu. "Anne Frank-Günümüz İçin Bir Tarih" sergisi ise bir ay boyunca Büyük Sinagog'daki Kültür Sanatevi'nde görülebilir.

Kaynak: "Anne Frank-Günümüz İçin Bir Tarih" sergisi

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın