PAÇİNKO’DA AŞKIN ÇEŞİTLİ BİÇİMLERİ

PAÇİNKO’DA AŞKIN ÇEŞİTLİ BİÇİMLERİ

Min Jin Lee’nin uluslararası çok satan romanı, Epsilon logosuyla raflarda ve internet sitelerinde yerini alırken aynı isimle uyarlanan Apple TV’nin yeni dizisi Paçinko 25 Mart’ta izleyiciyle buluştu.

Yurtdışında ilk kez 2017 yılında yayımlanan Paçinko, dünya genelinde büyük bir okur kitlesine sahip. Kısa bir süre önce Apple Tv’de yayınlanan dizi uyarlaması ise kitabı bir kez daha gündeme taşıdı. Geçtiğimiz Aralık ayında yurtdışında Amazon’un en iyi kitabı seçilen Beasts of a Little Land’ın yazarı Juhea Kim, Koreli bir ailenin destansı hikâyesini üç bölümde anlatan romanın dünya çapında kazandığı başarının sebebini şu sözlerle açıklıyor: “Paçinko’nun başarısı Kore öykücülüğünün gücüne dayanıyor. Beasts of a Little Land adlı romanım için kısa süre önce düzenlenen bir etkinlikte, bir okuyucu bana Kore dizilerinin dünya çapında neden bu kadar popüler olduğunu sordu. Kore öykücülüğünün kusursuz olmayan, insanın kendinden bir şeyler bulabileceği karakterler yaratmaya odaklandığını söyledim. Arkadaşım Caroline Kim (The Prince of Mournful Thoughts'un yazarı) bunu en iyi şekilde ifade etti: ‘Koreliler çok duygusal. Hissi olabilirler ki bu kötü bir şey değil.’ Neticede, hissilik genellikle alaycı bir mercekten bakılan yoğun duygusallıktır ve çoğu Kore hikâyesini bu kadar dokunaklı ve etkileyici kılan da bu ironi eksikliğidir.”

Pachinko'da bu duygusal varoluşun nedeni, çeşitli biçimlerdeki aşktır. Birincisi, saf aşka dönüşen belirgin bir Kore konsepti Soonjeong'dur. (Soonjeong: Koreliler arasında geçen duygusal ve psikolojik bağlar için kullanılan bir kelimedir.) Genellikle gençlik aşklarının tozpembe dünyasını yansıtır ama ilk göz ağrısını kalbine gömen katı yürekli bir adamın kavuşamadığı aşkı için kullanıldığı da olur. Tıpkı romanda olduğu gibi, diziyi hareketlendiren de Koh Hansu ve Sunja arasındaki Soonjeong'dur.

2017 yılında National Book Award finalisti olan Paçinko’nun konusu şöyle: 

1900'lerin başında, Koreli sakat bir balıkçının kızı Sunja, evlerinin yakınındaki deniz kıyısında karşılaştığı zengin bir yabancıya âşık olur. Bu gizemli adam, genç kadına büyük vaatlerde bulunarak onu baştan çıkarıp hamile bıraktıktan sonra aslında evli olduğu açığa çıkar. Çok sevdiği ailesini bu planlanmamış hamilelikle utandırmak istemeyen Sunja, kurtuluşu genç ve hasta bir din adamının kendisini Japonya’ya götürmeyi teklif edişinde bulur. Sunja, evini terk etmesi ve oğlunun imtiyaz sahibi babasını reddetmesi anlamına gelen bu kararı aldığında yankısı nesiller boyu sürecek dramatik bir destanı da başlatmış olur. Hareketli sokak pazarlarından Japonya'nın en iyi üniversitelerinin salonlarına ve yeraltı suç dünyasının paçinko odalarına dek iz süren bu eser, okurunu Japonya’da yaşayan Koreli göçmenlerin hayatına dahil ediyor. Lee'nin karmaşık ve tutkulu karakterleri vasıtasıyla yoksulluk, istismar, savaş, intihar ve servet birikiminin birden fazla nesil üzerindeki etkisine tanık olurken bize çok uzak görünen bir kültürün kapılarını aralıyoruz.

Zengin dili, derin duygulara hitap eden hikâye ediş tarzıyla Paçinko bir aşk, fedakârlık, hırs ve sadakat öyküsü.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın