George Orwell’ın Gizemli Uğraşı: Kara Büyü

Geçtiğimiz günlerde ünlü yazar George Orwell’ın 72. ölüm yıldönümüydü. Gazeteci, yazar ve eleştirmen kimlikleriyle yaşadığı asra damga vurup hâlen yazın dünyasındaki yerini koruyan usta isim, özel hayatıyla da hâlen dikkatleri üzerine çekiyor. Oldukça ilginç bir çocukluk geçiren Orwell, akran zorbalığı yüzünden kara büyüye merak saldı.

Orwell’ın genç yaşlardan itibaren hayalet ve korku hikâyelerine olan tutkusu da ruhani konulara eğilimini kanıtlar nitelikte. En sevdiği öykülerden “The Leech of Folkstone” yanında çalıştığı hanımefendinin balmumu vudu heykelini iğneyle delik deşik eden bir hizmetçiyi konu ediniyor. Metafizik konulara ilgisi olan yazar, önüne çıkan engellerle başa çıkma konusunda da büyü ve sihre başvurmaktan kaçınmadı.

Aldığı özel bursla seçkin bir okula girme hakkı kazanan Orwell, akranları tarafından sık sık zorbalığa uğradı ve hedef hâline geldi. Orwell ve ileride ortaçağ tarihçisi olacak Steven Runciman onlara kötü davranan herkese kara büyü yapmaya karar verdiler. İntikam almanın en iyi yolunun bu olduğunu düşünen ikili kara büyüler üzerine günler harcadılar.

Orwell kara büyü çalışmalarına başladıktan üç ay sonra en azılı zorbalardan olan Yorke kemik kanserinden öldü. Orwell’ın Yorke’u lanetlemesiyle zamansal olarak örtüşen bu beklenmedik ölüm dikkatleri yazara çekti. Orwell uzun bir süre gerçek adını sakladı ve yalnızca takma adını kullandı. Düşmanlarının onun gerçek adını kullanarak lanetleyip büyü yapmasından endişe duydu.

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın