Charles Dickens’ın evinde Victoria Dönemi temalı Noel heyecanı

 

Charles Dickens’ın Londra’daki evi uzun süredir müze olarak faaliyette. Müze her sene Noel zamanı yaklaşırken özenle süsleniyor. Dekorasyonda Victoria Dönemi’nin ruhunu yansıtmak hedefleniyor.

Yaşadığı döneme damga vuran, kendi çağının ötesine geçerek günümüz okurlarına kadar ulaşan Dickens, Noel temalı birçok hikâye yazdı. Bir Noel Şarkısı hâlâ en çok okunan klasikler arasında. Yazarın bu kitabı altı haftada kaleme aldığı söylenir çünkü maddi sıkıntılarla boğuştuğu bir döneme denk gelmiştir. Kayıtlara göre Londra sokaklarında gece saatlerinde uzun yürüyüşlere çıkarak kitabını yazdı. 19 Aralık 1843’te yayımlanan kitap Noel Arifesi gelmeden tükendi. Bir yıl içinde on üç baskı yaptı. Dickens ilk baskılardan çok para kazanmadı. Kitap büyük rağbet görse de Dickens kitaplarının materyallerine ve kalitesine çok önem verirdi, kazancının çoğunu kitabın basımında gerekli teknik materyallerine harcadı.

 Yazarın Londra’daki evine sanal bir ziyaret gerçekleştirip Noel heyecanına ortak olmak isteyenler için bir video bulunuyor. Video için buraya tıklayabilirisiniz.

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın