Hayali Yerler Atlası: Hogwarts’ı ve Jurassic Park’ı bir araya getiren atlas

İki yıl süren detaylı bir çalışmayla televizyon, sinema, kitap ve oyun dünyasından 5.000 lokasyonun yer aldığı bir dünya haritası oluşturuldu. Haritanın adı Hayali Yerler Atlası (The Atlas of Imagined Places). İllüstrasyonlarla zenginleştirilen haritada Family Guy'ın Quahog’u, Grand Theft Auto’daki Liberty Şehri gibi pek çok kurmaca kasaba ve şehir detaylı tasvirlerle betimleniyor.

1- Jurassic Park, Amerika’nın Pasifik kıyısındaki kurmaca bir ada olan Isla Nublar’da yer alıyor.

Peki, Batman’in Gotham’ı ya da The Simpsons’ın meşhur Springfield kasabası gerçekte nerede konumlanıyor? Hiç Hogwarts ve Jurassic Park’ın nerede bulunabileceğini merak ettiniz mi?

2- İki yıllık araştırmanın sonunda dünyanın dört bir yanındaki binlerce hayali kasaba, şehir ve mekânın detaylı bir haritası oluşturuldu.

3-The Vicar of Dibley dizisi Turville’deki Buckinghamshire kasabasında çekilmesine rağmen Oxfordshire’de bulunan Dibley adındaki kurmaca kasabada geçer.

 

Hogwarts’ı haritada konumlandırabilmek için Harry Potter serisindeki en küçük ayrıntıların peşinde dedektif gibi iz sürmek zorunda kalınınca seri defalarca en baştan okundu.

 

Harry Potter filmleri Hogwarts’ı İskoçya’daki West Highlands’de konumlandırıyor ama kitaplar tamamen farklı bir adrese işaret ediyor.

 

Kitapların ışığında ilerlenince Hogwarts’ın yaklaşık olarak hangi tarihlerde demiryolu ulaşımına kavuştuğu tahmin edilebiliyor. O tarihlerde faaliyette olan hatlara bakarak Hogwarts’ın nerede olduğu anlaşılabilir.

4- The Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu Harry Potter serisindeki en dikkat çeken kurmaca mekânlardan.

5- Kitaplardaki detaylar Hogwarts’ın İskoçya’daki Dufftown kasabası yakınlarında yer aldığına işaret ediyor. Sirius Black Londra’dan Hogwarts’a giderken bu kasabadan geçiyor.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk’ta Harry’nin oğlunun Hogwart’tan Aviemore’a (İskoçya’da bir kasaba) varması bir gece dahi sürmüyor.

Hogwarts Aviemore’a yürüme mesafesinde. Bu durumda coğrafi olarak West Highlands’te değil, Grampians Dağları civarında bulunma ihtimali neredeyse kesinlik kazanıyor.

 

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın