• Ana Sayfa
  • Blog
  • Haberler
  • 2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Sahibi Abdulrazak Gurnah'dan Mülteci Sorununa Dikkat Çekti

2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi Abdulrazak Gurnah’dan Mülteci Sorununa Dikkat Çekti

 

2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi Tanzanya doğumlu yazar Abdulrazak Gurnah oldu. Akademi kararını açıklarken Gurnah'ı, "Kültürler ve kıtalar arasında sömürgeciliğin etkilerine ve mültecilerin kaderine yönelik tavizsiz ve merhametli tavrı" nedeniyle övdü.

Gurnah, 10 milyon İsveç Kronu para ödülünün de sahibi oldu.

Abdulrazak Gurnah kimdir?

1948 yılında Tanzanya'nın başkenti Zanzibar'da doğan Gurnah, 1968 yılında mülteci olarak geldiği İngiltere'ye yerleşti.

Romanlarını İngilizce kaleme alan yazar, kısa süre önce emekli olana kadar Kent Üniversitesi'nde edebiyat dersleri verdi.

10 roman ve çok sayıda kısa hikâye yazan Gurnah'ın bazı kitapları Müge Günay ve Mehmet Deniz Öcal'ın çevirileriyle Türkçede de yayımlandı.

Yazar daha önce 1994 yılında Booker Ödülü'ne ve 2001 yılında da Los Angeles Times Kitap Ödülü'ne de layık görülmüştü.

Nobel Ödülü’nün sahibi olduğu duyurulduktan sonra Gurnah ile telefon aracılığıyla gerçekleştirilen röportajda yazarın anlık hislerine, şaşkınlığına ve gelecek projelerine rastlamak mümkün.

Yazar özellikle mülteci sorunu ve bu sorunun yarattığı kültürel etkiler üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Mülteci sorunun giderek arttığı bu günlerde kültürler arasında kalıcı ya da aşılamaz kutuplaşmalar olduğunu düşünmüyorum. Elbette ki insanlar ezelden beri sürekli olarak hareket hâlindeler, göç ediyorlar. Ama elbette ki dünya tarihinin kronolojisine bakarsak Afrika’dan Avrupa’ya göç meselesi en güncel mevzu. Ama Avrupa’nın dünyayı istila etmesi nispeten daha eskiye dayanan bir olgu. Yüzyıllardır aşina olduğumuz bir gerçek, belki de bu yüzden Avrupa’daki pek çok millettin bu gerçeği kabul edip, yüzleşmesi oldukça zorlu. Ülkelerinden çıkıp başka bir coğrafyaya dâhil olmaya çalışan mülteciler aslında ilk olarak ihtiyaç olarak görülüyordu. Çünkü bu insanlar verecek, sunacak bir şeyleri olan üretken ve enerjik insanlar. Gittikleri yere elleri boş gitmezler. Bu insanlar tamamen yoksul insanlar değiller çünkü pek çok zenginlikle beraber kapınızı çalıyorlar. Dolayısıyla bu insanlara yardım ederken size ve ülkenize katkıda bulunabilecek potansiyelde insanlara yardım ediyorsunuz.”


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın