Ünlü yazar James Joyce "Ulysses"i okuyor

 

1882’de Dublin’de doğan James Augustine Aloysius Joyce sadece yazar olarak değil, şair, öğretmen ve edebiyat eleştirmeni olarak da tanınır. 20. yüzyıl edebiyat dünyasında köklü değişim ve yeniliklere öncülük etmiştir. Edebiyata birden fazla anlatım tekniği kazandıran yazar, en çok bilinç akışı tekniğiyle bilinir.

Joyce’un dünya çapında en çok tanınan eseri Ulysses’tir. İlk olarak 1918’de The Little Review dergisinde tefrika olarak yayımlanan eser, 1922’de Shakespeare and Company adlı kitabevinden çıkmıştır. Edebiyata ve yenilikçi girişimlere verdiği destekle bilinen Sylvia Beach, Joyce’un kırkıncı doğum gününde yazara bir hediye olarak kitabın basılmasını sağlamıştır.

Kitabın basılmasından iki yıl sonra Sylvia Beach, Joyce’un Ulysses’ten kısa bir parça okuyup plağa kaydetmesini ister. Fakat o sırada çeşitli sağlık sorunlarıyla boğuşan yazar bu isteğe sıcak bakmaz.

Yine de Sylvia bir şekilde Joyce’u ikna etmeyi başarır ve modern edebiyatın başyapıtlarından biri olan Ulysses, yazarın kendi sesiyle ölümsüzleşir.

Ulysses’i yazarının sesinden bize ulaştıran kaydı dinlemek için linke tıklayabilirsiniz.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın