JEAN-PAUL BELMONDO'NUN ANISINA ÖZEL GÖSTERİM

 

Fransız sinemasının önemli ustasının anısına iki efsanevi filmini İnstitut français İstanbul ve Izmir şubelerinde 16 Eylül'de,  Institut français Ankara'da 17 Eylül’de ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Rio Macerası

1964 yılında, yönetmenliğini Philippe de Broca'nın üstlendiği Rio Macerası'nda Fransız ordusunda asker olan Adrien, Brezilya'da kaçırılan nişanlısını bulmak için bir maceraya atılır. Tintin'in Kırık Kulak adlı hikâyesinin serbest bir uyarlaması olduğu söylenmektedir. Bu filmde, Belmondo kovalamacalarda ve akrobasileriyle öne çıkıyor. Ona çok yakışan bu rol, kariyerinde bir dönüm noktasıdır.

Çılgın Pierrot

Jean-Luc Godard ile işbirliği yaptığı son filmi, 1965'te Anna Karina ile birlikte rol aldığı efsanevi Çılgın Pierrot. Zengin bir kadınla evli olan ve hayatından sıkılmış olan Ferdinand'ı oynuyor. Bir akşam, beş yıl önce tanıdığı bir öğrenci olan Marianne ile karşılaşır. Karısını terk ederek onunla aşk yaşamaya başlar. Ancak karanlık işlere bulaşan Marianne, çifti gizlilik içerisinde yaşamaya zorlar.

Filmler, Institut français İstanbul ve Izmir şubelerinde 16 Eylül'de, Institut français Ankara'da 17 Eylül'de ücretsiz olarak, Türkçe altyazılı izlenebilecek. Katılmak istediğiniz seans saatinin üzerine tıklayarak kayıt yaptırabilirsiniz.

İstanbul
Rio Macerası - 16.09, 18.00
Çılgın Pierrot - 16.09, 20.30

İzmir
Rio Macerası - 16.09, 18.00
Çılgın Pierrot - 16.09, 20.30

Ankara
Rio Macerası  - 17.09, 18.00
Çılgın Pierrot - 17.09, 20.30


Institut français Türkiye’nin Jean-Paul Belmondo'nun anısına, rol aldığı filmlerin müziklerinden hazırladığı Spotify listesini buradan dinleyebilirsiniz.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın