Franz Kafka’nın çizimleri ve kişisel mektupları çevrimiçi platformlarda

 

Ünlü yazar Franz Kafka’nın kişisel mektup ve çizimlerinden oluşan özel koleksiyon çevrimiçi platformda meraklılarını bekliyor. Koleksiyon, yazarın sevilen öyküsü “Taşrada Düğün Hazırlıkları”nın üç taslağını, yazarın özel mektuplarını ve çizimlerini içeriyor.

Usta yazar Kafka çizime olan ilgisini üniversitenin ilk yılında keşfetmiştir. Çizimleri genelde çevresindeki insanların grotesk karikatürlerinden ya da kendi portre denemelerinden oluşuyor.

Koleksiyon ilk olarak Kafka tarafından en yakın arkadaşlarından Max Brod’a teslim edilmiştir. Max Brod ise koleksiyonu İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne teslim etmiştir. Aslında Kafka bu belgeleri vefatından hemen sonra yakılması için bırakmıştır fakat Brod buna karşı gelerek eserlerin pek çoğunu yayımlatarak 20. yüzyılın en saygın yazarlarından biri olan Kafka’nın ününe ün katmıştır. Ne var ki Brod 1968’de vefat edince koleksiyon kayıplara karıştı. Koleksiyonun peşine düşen araştırmacılar kayıp belgeleri Almanya, İsviçre ve İsrail’de bularak 2019 yılında koleksiyonu tamamlamıştır.

 

 

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın