GEORGE R. R. MARTIN’İN BAŞUCU KİTAPLAR

 

Buz ve Ateşin Şarkısı gibi kült bir seriyle hem fantastik kurgu hayranlarının hem de tüm dünyanın ilgisini çeken George R. R. Martin, kendi edebi evrenini yaratma konusunda oldukça usta bir yazar. Hayal gücüyle milyonları peşinden sürükleyen Martin’e ilham olan isimleri ve eserleri merak ediyorsanız, gelin birlikte keşfedelim.

Lanetli Krallar Serisi - Demir Kral, Maurice Druon

Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı adlı serisine ilham veren bu eser için, “Demir krallar ve boğdurulan kraliçeler, savaşlar ve ihanetler, yalan ve şehvet, kandırmaca, hanedanların rekabeti, Tapınak Şövalyeleri’nin gizemi, doğumda değiştirilen bebekler, kılıç ve günah, büyük bir hanedanın çöküşü; üstelik tamamına yakını doğrudan kronikler ve tarih sayfalarından alınma. Emin olun, Capet ve Plantagenet’lerin, Stark’lar ve Lannister’lardan geri kalır yanı yok. Bana göre Maurice Druon, Alexandre Dumas’dan sonra Fransa’dan çıkan en büyük tarihi romancı,” ifadelerini kullanmıştır.

Yüzüklerin Efendisi Serisi, J. R. R. Tolkien

Yüzüklerin Efendisi, yirminci yüzyılın en çok okunan yüz kitabı listesinin birinci sırasında; bilimkurgu, fantezi, polisiye, bestseller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. John Ronald Reuel Tolkien imzalı fantastik seri, Peter Jackson yönetmenliğinde beyazperdeye de aktarıldı.

Bu Ölümsüz, Roger Zelazny

Martin hayranları, yazarın Roger Zelazny’ye olan büyük hayranlığından mutlaka haberdardır. Bloğunda yazarı andığı yazılara sıkça yer verirken onu, “Eşsiz bir hikâyeci. Türümüzün hiç görmediği kadar renkli, egzotik ve unutulmaz dünyaların yaratıcısı,” sözleriyle tanımlar. Roger Zelazny, farklı mitolojileri bilimkurgu romanlarına uyarlamasıyla pek çok yazarın yalnızca hayal edebildiği bir şeyi alışkanlık hâline getirmiş eşsiz bir isim. Yunan mitolojisiyle harmanlanan Bu Ölümsüz ise hem Zelazny’nin ilk romanı olması hem de Hugo En İyi Roman Ödülü’nü Dune gibi bir başyapıtla paylaşması sebebiyle bilimkurgudaki kilometre taşlarından biri.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın