Rafın Yenisi 2

 

HALKA, İthaki Yayınları

Kim anlatıyor? Asya’nın Stephen King’i olarak anılan Koci Suzuki.

Ne anlatıyor? 90’lı yıllarda kâbuslarımıza yeni bir anlam katan başyapıt Halka, dergi muhabiri Kazuyuki Asakava’nın yeğeni Tomoko’nun gizemli bir şekilde hayatını kaybetmesinin ardından birbiriyle bağlantılı karanlık olaylar sarmalının başlamasını konu alıyor.

Kimler sever? Uykularından olmayı sevenler!

Kim çevirdi? Hüseyin Can Erkin

 

KUANTUM EVRENİNİN GİZEMİ, Domingo

Kim anlatıyor? Fransız Bilimler Akademisi üyesi ve Albert Einstein Madalyası dâhil pek çok prestijli ödülün sahibi, Thibault Damour ve Belçikalı grafik roman yazarı Mathieu Burniat.

Ne anlatıyor? Modern fiziğin yaratıcıları eşliğinde kuramların inceleneceği bir zaman yolculuğunu… Soruların cevaplarını muhataplarından duyacağınız bir “bilim grafik romanı” bu.

Kimler sever? Gündelik hayatıyla dünya hakkında söylenenler arasında bir uçurum olduğunu hissedenler!

Kim çevirdi? Burçak Targaç

 

SESSİZLİK ZAMANI, Sel Yayınları

Kim anlatıyor? Eseri ilk yayımlandığı 1962 yılında Franco rejimi tarafından sansürlenen İspanyol romancı ve psikolog Luis Martín-Santos.

Ne anlatıyor? İspanya’nın tüm katmanlarının rejim tarafından bastırılmış sesini bilinç akışı tekniğiyle anlatıyor… Labirentlere sıkışmış, elinde yalnızca değerleri kalan bir halkı, faşizmin tekdüzeleştirdiği bir toplumun trajedisini…

Kimler sever? Yakın tarihin gerçeklikleriyle yüzleşmekten korkmayanlar.

Kim çevirdi? Yıldız Ersoy Canpolat

HÜZÜN NEDENİYLE KAPALIYIZ, Kırmızı Kedi Yayınları

Kim anlatıyor? Kızıla Boyalı Saçlar ile tanıdığımız Yunan yazar Kostas Mourselas.

Ne anlatıyor? Mutsuzluk dolu bir kasabayı terk etmeye çalışan bir grup insanın hayatını… Tiksintilerinin, hayatlarındaki bataklığın, aralarındaki çatışmaların ve bu çatışmaların yararsızlığıyla gülünçlüğünün can kattığı insanları. Bu insanların oluşturduğu renkli bir kasabayı…

Kimler sever? Yaşadığı çatışmalarla yüzleşmeyi ve bunu başkalarının hayatı üzerinden yapmayı sevenler…

Kim çevirdi? Kosta Sarıoğlu

BELİRSİZ BİR ÂNIN KIYISINDA, Can Yayınları

Kim anlatıyor? Bu Kitabı Çalın ve Tanrı Beni Görü- yor mu? gibi kitapların da dâhil olduğu onlarcasıyla kendini okura sevdiren, Türk edebiyatının farklı kalemlerinden Murat Gülsoy.

Ne anlatıyor? Gerçekle gerçeküstünün sınırlarında dolaşan yedi öyküyle insan ruhunun karanlık sırlarını yer yer muzip yer yer ürkütücü bir atmosferin içinde anlatıyor.

Kimler sever? Gerçeküstünün büyülü dünyasında gezmeyi ve tekinsiz öyküleri sevenler.

 

PLATON’UN ÇALAR SAATİ, Turkuaz Yayınları

Kim anlatıyor? Eleştirel teori ve felsefe gibi alanlarda uzman olup hayata başka türlü bakmamızı sağlayan kitaplar yazmayı seven James M. Russel

Ne anlatıyor? Bugün bize normal gelen, gündelik hayatta kullandığımız her şeyin bir zamanlar icat edildiğini… Kanıksanan icatların tarihteki öncülerini; ilk ölüm ışını mucidinden, ilk estetik ameliyata kadar uygarlığın var olduğu hâliyle bilinmesini sağlayan icatların hikâyelerini.

Kimler sever? “Sahi bunu kim icat etti?” sorusunu sormayı sevenler.

Kim çevirdi? Simge Aydın

BANA BİR İŞARET GÖSTER, Çınar Yayınları

Ne anlatıyor? Kendisi de sağır olan Ann Clare Le Zotte, 19. yüzyılın başlarında Amerika’daki Martha’s Vineyard Adası’ndaki sağır bir topluluğun gerçek tarihinden ilham alarak engelli ayrımcılığının, ırkçılığın, sömürgeciliğin derinine inerken Mary’nin hikâyesini anlatıyor.

Kimler sever? “Normal” olanı sorgulamaya gönüllü herkes!

Kim çevirdi? Arzu Altınanıt

SEVGİLİ DÜNYA, Meav

Kim anlatıyor? Hikâyeler kurgulamaya ve etrafın daki dünya hakkında yazmaya bayılan Isabel Otter anlatıyor ve çocukluğunu Seyşeller’de geçirmiş Clara Anganuzzi çiziyor!

Ne anlatıyor? Büyükbabasının desteğiyle gezegenimiz Dünya’ya bir mektup yazmaya karar veren Tessa’nın hikâyesini. O gezegenimizin ne kadar özel bir yer olduğunu biliyor ve onu kurtarmak için hâlâ şansımız olduğunu hatırlatıyor.

Kimler sever? Geleceğe dair hâlâ umudu olanlar ve çocuklarına okuduğu kitaplardan keyif almak isteyenler.

Kim çevirdi? Olcay Mağden Ünal


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın