Rafın Yenisi 1

Bir kenara not aldıklarımız, hevesle beklediklerimiz, merak ettiklerimiz…

 

HOŞ GELDİN HÜZÜN, Desen Yayınları

Kim anlatıyor? Henüz on sekiz yaşındayken yayımladığı ilk romanıyla uluslararası başarı kazanan

Francoise Sagan anlatıyor; romana yeni bir soluk getiren, detaylı çizimleri ve seçtiği renk paletiyle Frédéric Rébéna ona eşlik ediyor.

Ne anlatıyor? On yedi yaşındaki Cécile’in zevk düşkünü hayatını, yetişkinlerle ilişkisini ve 1950’lerin kuşak çatışmasını.

Kimler sever? Ahlak algısının sorgulandığı kitapları ve grafik romanları sevenler!

Kim çevirdi? Damla Kellecioğlu

PATİKALARIN İYİ YANI, İletişim Yayınları

Kim anlatıyor? İncelikli yazım tarzıyla Sait Faik ve Haldun Taner dâhil birçok öykü ödülü almış, samimi kalemi ve üslubuyla sevilen yazar Behçet Çelik.

Ne anlatıyor? Geçirimsiz kale duvarlarına çevirdiğimiz sıkı dokulu hayatlarımıza apansız düşen ışıkların yarattığı siluetleri; seyrelme, dağılıp ortalığa saçılma ya da her şeyin şeklini yitirip bir büyük eriyikte birleşmesi telaşlarımızı…

Kimler sever? Behçet Çelik’in samimi kalemini seven ya da onu keşfetmek isteyenler.

GÖKTEN DÜŞEN ŞEYLER, Timaş Yayınları

Kim anlatıyor? 2016 Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nü kazanmış Finlandiyalı yazar Selja Ahava.

Ne anlatıyor? Hayatları altüst olup kaderleriyle yüzleşmek isteyen insanların hayatını. Bu, gökten düşen bir buz bloğuyla annesi ölen Saara ya da beş kez yıldırım çarpmış bir adam gibi başına gelen imkânsızlıkların cevaplarını arayanların hikâyesi.

Kimler sever? Bir çocuğun bakış açısından anlatılan masalsı hikâyelerden hoşlananlar.

Kim çevirdi? Özge Acıoğlu

KÜRESEL ROBOTLAŞMA KÜRESELLEŞME ROBOT BİLİMİ VE GELECEKTE İSTİHDAM, Siyah Kitap

Kim anlatıyor? Dünyanın önde gelen küreselleşme uzmanlarından, ekonomist Richard Baldwin.

Ne anlatıyor? Eşitsizliğin, işsizliğin ve popülerizmin temelinde neler olduğunu… Sanayi Devrimi’ne denk bir değişim çağının, yeni bir çağın yamacında durduğumuzu… Ve karşılaşacağımız, dolayısıyla kendimizi şimdiden hazırlamamız gereken değişimleri…

Kimler sever? Dünya Bankası Eski Baş Ekonomisti’nin sözünü dikkate alacak herkes: “Yeni ekonomik çağ hakkında en iyi kitap.”

Kim çevirdi? Kadir Yiğit Us

ASILMIŞLAR ORMANI, Dedalus Kitap

Kim anlatıyor? Asılmışlar Ormanı’yla 1924’te Rumen Yazarlar Birliği’nin Roman Büyük Ödülü’ne layık gördüğü Liviu Rebreanu.

Ne anlatıyor? Birinci Dünya Savaşı yıllarında Avusturya-Macaristan ordusunda görevli teğmen Apostol Bologa’nın vatan sevgisiyle çıktığı yolda vereceği asıl savaşı…

Kimler sever? Savaşın yanı sıra hayata, vatan kavramına, aşka ve arkadaşlığa dair soru sormaktan çekinmeyenler…

Kim çevirdi? Erkam Evlice

DİPSİZ ÇUKURUN İÇİNE DOĞRU BİR NÖROPSİKİYATRIN RAHATSIZ ZİHİNLER ÜZERİNE NOTLARI, Koç Üniversitesi Yayınları

Kim anlatıyor? Profesör Anthony David.

Ne anlatıyor? Hissettiği çaresizliğin kısırdöngüsün den kurtulamayan Thomas; bedeniyle ilgili gerçeklikten kopuk kanaatlerin komaya sürüklediği Emma; yaşadığı toplumun ırkçılığı altında ezilen Junior; koşullarla başa çıkamayınca çözümü hasta rolüne çekilmekte bulan Christopher; çileci tutumunun yeme bozukluğuna sürüklediği Caitlin; sizin ve bizim ve hepimizin hikâyesini.

Kimler sever? Fizyoloji ve genetiğin bilinmeyen yönlerini kurcalamayı sevenler.

Kim çevirdi? Mehmet Doğan

EMANET ÇOCUK, Jaguar Kitap

Kim anlatıyor? Çağdaş İrlanda edebiyatının en parlak isimlerinden biri olarak anılan Claire Keegan.

Ne anlatıyor? 1980’lerin başında, İrlanda kırsalında, isimsiz küçük bir kız çocuğunun, kendi ailesi tarafından daha önce hiç tanışmadığı çocuksuz Kinsella çiftine bırakılmasını. Hiç tecrübe etmediği deneyimleri ve içinde bulunduğu durumu sorguladığı bir hikâyeyi…

Kimler sever? Richard Ford’un deyimiyle “doğru kelimeleri seçme konusunda heyecan verici bir içgüdüye sahip” Keegan’ı merak edenler. Ve hiç şüphesiz, içinde yaşadığımız şartların da etkisiyle “aile” ve “ev” kavramları üzerine okumak isteyenler.

Kim çevirdi? Behlül Dündar

AİLE ALBÜMÜ, Metis Kitap

Kim anlatıyor? 80 şair, 127 şiirle anlatıyor… Ama seçkiyi yapan usta roman yazarı ve şair Murathan Mungan.

Ne anlatıyor? Kişiyi eksen alan, bir anlamda vesikalık denebilecek şiirler; kimisi çok bilinen kimisi ise biraz karanlıkta kalmış bu şiirler, kendi dönemsel özellikleri ve temsil kabiliyetleriyle başka bir ışık altında yan yana getirilmiş bir edebi portreler galerisi oluşturuyorlar.

Kimler sever? Murathan Mungan’ın deyimiyle, “ömrü yıllara, zamanlara dağılmış şairler ailesinin bir albümü”nü ilgiyle karıştıracak olanlar.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın