Garip Akımı ve 10 Seçkin Eser

 

Garip Akımı, Birinci Yeni olarak da bilinir. Orhan Veli KanıkOktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday'ın öncülüğünü yaptığı bu şiir hareketi Türk şiirinde o güne kadar yer etmiş kalıp ve anlayışlardan kurtulmak gerektiğini savunur ve biçimciliğe, duygusallığa karşı çıkıp söyleyiş güzelliğini esas alır. Bu yenilikçi ve devrimsel akıma damga vuran on eseri okurlar için derledik. Keyifli okumalar.

 

Garip, Orhan Veli Kanık

“Bu kitap sizi alışılmış şeylerden şüpheye davet edecektir,” kapak şeridiyle çıkan Garip, şiirimizde bir büyük çığır açmıştı. Garipçiler’i yüzüncü yaşlarında sırayla selamladığımız bugünlerde, Orhan Veli’nin öncülüğünde çıkan Garip, bu özel ve tek baskıda yeniden okuruyla buluşuyor.

Vazgeçemediğim, Orhan Veli Kanık

Kim bilir onun gibi şiir yazmasını? Yazdıklarıyla yüreklere dokunmasını?
Bir durdurmasını, durdurup da düşündürmesini? Hayata onun gibi tutunmasını kim bilir?                                                                                                                                                                                                                                   
“Deli eder insanı bu dünya,” der.
Geceler, yıldızlar, tepeden tırnağa çiçek açmış ağaçlar…
Hepsini delicesine sever. Bunları insana onun gibi sevdirmesini kim bilir?
O sevgiyi, o tutkuyu kim Orhan Veli gibi yazabilir?

Hoşgör Köftecisi, Orhan Veli Kanık

“Biz, en küçük menfaatlerini bile korumaktan âciz zavallılar, nasıl onlarla bir oluruz. Biz, tanımadığımız o büyük sınıfın, o fakir sınıfın adamıyız. Ama tanımadığımız için de onlardan, onların hayatından bahsedemeyiz. Üstelik tehlikeli bir iş o.
İnsana sol diyorlar, komünist diyorlar.
İyisi mi, bir yazar hep suya sabuna dokunmayan yazılar yazmalı.
Ben de öyle yapacağım,” der Orhan Veli Hoşgör Köftecisi’nde.

Perçemli Sokak, Oktay Rıfat

Yapı Kredi Yayınları modern şiirimizi yaratan ustaların kitaplarının ayrı basımını sürdürüyor. 1956’da çıkan Perçemli Sokak şiirimizde çığır açan Birinci Yeni’yi İkinci Yeni’ye bağlayan sembol kitaplardan. Oktay Rifat’ın bu önemli kitabı, önceki baskıları da gözden geçirilerek, yeni ve ayrı bir basımla okuruna ulaşıyor.

Yağmur Sıkıntısı, Oktay Rıfat

Yağmur Sıkıntısı, şiirlerinin yanı sıra yazdığı romanlar ve tiyatro oyunları da ilgiyle karşılanan Oktay Rifat'ın bütün oyunlarını bir araya getiriyor.

Danaburnu, Oktay Rıfat

Oktay Rifat, 1980 yılında yayımlanan kitabı Danaburnu'yla 1981'de Madaralı Roman Ödülü'nü aldı. Özellikle kahramanlarının iç dünyalarını anlatırken tutturduğu etkileyici diliyle bir ozanın elinden çıktığı belli olan Danaburnu, çeşitli kesimlerden insan hayatlarına ayna tutarken bir döneme de tanıklık eder.

Aylaklar, Melih Cevdet Anday

Meşrutiyet’ten sonraki toplumsal dönüşümlerin her bir devresini ustaca sentezleyen Melih Cevdet Anday, Abdülhamid’in eczacıbaşısı Şükrü Paşa’dan kalma bir konağa yerleştirdiği roman kahramanları üzerinden cumhuriyet Türkiye’si toplumunun tahlilini yapıyor.

Açık Pencere, Melih Cevdet Anday

Açık Pencere, Melih Cevdet Anday’ın 1961’de yayımlanan ilk deneme kitabı Doğu-Batı’dan önce dergi ve gazetelerden kalan deneme ve yazılarından oluşturulmuş bir seçkidir.

Akan Zaman Duran Zaman, Melih Cevdet Anday

Türk edebiyatının en önemli şairlerinden olan Melih Cevdet Anday, şüphesiz ki düzyazı alanında da büyük bir ustadır. Akan Zaman Duran Zaman, uzun yıllar boyunca dergi ve gazetelerde köşe yazıları ve denemeler yayınlayan Anday’ın anı türünde de ne denli başarılı olduğunu ortaya koymaktadır.

Gizli Emir, Melih Cevdet Anday

Sadece Türk toplumunun değil, bütün toplumların korkularını ve bekleyişini anlatan Melih Cevdet Anday, Gizli Emir’de "umudu" kaleme alır. Bekleyişin umutla başlayıp umutsuzluğa gidişinin oldukça ince bir ironiyle anlatıldığı roman, Salâh Birsel’in dediği gibi “Türkçenin en güçlü romanlarından biri,"dir.

 

 

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın