Kendine giden yola çıkmaya hazır mısın?

Maud Ankaoua’nın Fransa’da bestseller olan kitabı Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü, bir dostluk ve kendini keşif hikâyesi…

Canım arkadaşım Sinem (Dönmez), içine bahar mevsimimi kutlayan harikulade bir kart ekleyip gönderdiği Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü için, “Bana seni hatırlattı,” demişti.

Merakımı bu sebeple iyice celbeden kitabı bitirdiğimde Sinem’in yalnızca beni hatırlamadığını, aynı zamanda kitaplarla konuştuğunu, onları kulaklarını ve kalbini dört açarak dinlediğini de fark ettim.

Zira kitabın sonunda yazarın bir notu yer alıyor ve “Okursa mutlu olur diye düşündüğünüz herkese hediye edin bu kitabı lütfen!” diyordu.

Hem insanın kalbini titreten çok tatlı bir dostluk hikâyesi anlattığı hem de okuyanı Paris’ten Tibet’e muhteşem bir yolculuğa çıkardığı için çok sevdiğim bu kitabın bendeki yeri Sinem’den hediye olması sebebiyle hep ayrı olacak.

“Ben kimim?” sorusunun peşine düşmek…

Maelle çok uzun saatler boyunca çalışan; tatile çıkmaya, kitap okumaya, uyumaya, şöyle güzel bir restoranda oturup şarabını yudumlayarak uzun uzun öğle yemeği yemeye vakit ayıramadığı bir hayatın içine sıkışmış genç bir kadın… Arkadaşı Romane kendisini arayıp hayat memat meselesi bir konu hakkında konuşmak istediğini söylediğinde bile yetiştirmesi gereken onca işi düşünerek güçbela gidiyor buluşmaya.

Romane’ın kanser olduğunu öğrendiği buluşmadan sonra epey dağılan, zihni ve kalbi arkadaşının acısıyla paramparça olan Maelle önce katiyen yapamayacağını söylese de Romane’ın ısrarı üzerine Nepal’e giderek genç kadının iyileşmesi için gerekli olduğuna inandığı elyazmalarını almaya ikna oluyor. Kendisini, modern dünyadan çok uzakta, hiç bilmediği bir kültürün içinde buluveren Maelle, önceleri çok zorlansa da zamanla Tibet’in barışçıl doğasına, sükûnet içinde yaşayan halkına ve yaşamın kutsallığına Batı’dan çok farklı bakan bu ilginç kültüre alışıyor. Araya bir de sürpriz aşk girince zorla çıktığı bu yolculuk onun için kendisini bulma hikâyesine dönüşüyor.

Gerçek özgürlük nedir?

Paris’te yaşadığı hayatı gerçek özgürlük diye tanımlarken birdenbire aslında bu hayatın onu nasıl da sıkıştırıp kurabiye kalıplarına sığdırdığını fark eden Maelle, dostunun kendisi için hazırladığı bu hem fiziksel hem ruhsal yolculuğun nihai amacını anladığında hayatında çok şeyin değiştiğini fark ediyor.

Gerçek dostluğun kendimiz için istediğimiz tüm iyi ve güzel şeyleri onun için de istemek olduğunu hatırlatan bu kitap, benim aynı zamanda Yan Pasaj Yayınları ile tanışmama da vesile oldu. Yayınevinin bastığı diğer kitapları da muhakkak okuyacağım. Altını çizdiğim tonla cümle ve fikir içeren, insanın şöyle bir durup hayat, ego, özgürlük, sevgi, başarı, kuşku, güven, yol, ev gibi kavramlar üzerine uzun uzun düşünmesini sağlayan bu kitabı bana hediye ettiği için Sinem’e bir kez daha teşekkür ederim.

İyi ki sevdiği kitaplardan birer tane de sevdiklerine alan arkadaşlarım var.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın