Ajan Vodvil: Çizgilerin dilinden…

 

Sayfaları arasında keyifle gezdiğimiz romanların çizgilerle yaşam bulan yorumları, hayal gücümüzü başka bir boyutla buluşturuyor. Bakalım, zihninizde canlandırdığınız başkahramanlar çizgilerin dilinde nasıl görünüyor? İşte çizgi roman olarak da okumaktan zevk alacağınız kitaplardan en sevdiklerimiz…

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin başyapıtı olarak nitelenen Kuyucaklı Yusuf’un çizgi romanı, Gökçe Erverdi imzası taşıyor. Selim İleri’nin “O kadar sert, öfkeli, bir yandan da sonsuz merhamete özlemli anlatımı, çözümlemeleriyle bugün de yaşayan bir başyapıttır,” dediği Kuyucaklı Yusuf’u olanca canlılığıyla görmek isteyenler için...

Anne Frank’ın Hatıra Defteri, Anne Frank

 Anne Frank’ın ailesiyle birlikte Nazilerden saklanarak geçen hayatına sinematik illüstrasyonlar eşliğinde, birinci ağızdan şahit olacağınız grafik bir anlatı. II. Dünya Savaşı’na dair bu eşsiz tanıklık, Ari Folman ile David Polonsky ikilisinin elinde, gerçekçi diyaloglar ve günlüğe dayanan anekdotlarla yeniden canlandırılıyor.

Moby Dick (Beyaz Balina), Herman Melville

“İnsanların en tasalısını ele alın, hülyaların en derinine gömülmüş olanını; kaldırın onu ayağa, bir ayağını diğerinin önüne koyması için kışkırtın onu; sizi yanıltmaksızın suya doğru götürecektir.” Dünya edebiyatının en önemli klasiklerinden olan Moby Dick (Beyaz Balina) bu kez çizgilerle karşınızda.

Hayvan Çiftliği, 50. Yıl Edisyonu, George Orwell

Bir çiftlikteki hayvanların sahiplerine isyan edip tiranlığı devrimlerle yıkmasını ama iktidarın her muktediri zehirlediğini ve en yüce amaçların bile kötüye kullanılabileceğini gösteren eşsiz bir distopya. Bu özel edisyonda Orwell’in kitap için yazdığı ancak o dönemde yayımlanmayan önsözü ile 1947’de Ukrayna edisyonuna yazdığı önsöz de yer alıyor.

Yabancı, Albert Camus Albert

 Camus’nün 1942’de yazdığı eseri Yabancı, bu kez çizgilerin diliyle yaşam buluyor. Camus’nün ilk kez bu romanda ele aldığı absürt kavramını ve Meursault’un hikâyesini tam metin ve muhteşem çizimlerle deneyimlemek ayrı bir keyif.

Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood

 Distopyalar çağında yeniden keşfedilen, çoksatanlar arasına giren ve ünlü bir TV dizisine konu olan Damızlık Kızın Öyküsü, distopyanın güçlü feminist yönünü bu defa Renée Nault’un etkileyici çizimleriyle gözler önüne seriyor.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın