DAN BROWN’UN BAŞUCU KİTAPLARI

Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar ve Cehennem gibi kült eserleriyle hem ülkemizde hem dünyada büyük ses getiren Dan Brown’un en sevdiği eserleri okurlar için derledik. İşte, son olarak Hayvanlar Senfonisi adlı çocuk kitabı ile yine kendinden söz ettirmeyi başaran Brown’un başucu kitapları!

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck

 Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in bu ünlü eseri, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü, kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck bu eserde insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz, insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder.

Gödel, Escher, Bach: Bir Ebedi Gökçe Belik, Douglas R. Hofstadter

Hotstadter bu çalışmasında bilinçli varlığın, yani insanın “varlık” veya “bilinçlilik” olarak adlandırdığı gizemi çözecek anahtarın sırrını, “garip döngü” yü ele almaktadır. Yazara göre matematikteki biçimsel dizgelerde ortaya çıkan Gödelci garip döngü, böylesi bir dizgenin “kendisini algılamasına”, kendisi hakkında konuşmasına, “kendisinin farkında olmasına” imkân veren bir döngüdür ve bir anlamda, böyle bir döngüye sahip olması sayesinde biçimsel bir dizgenin bir kendilik, benlik edindiğini söylemek haddini aşmak olmayacaktır. Benlik veya bilinçlilik kavramlarını irdeleyen bu çalışma, düşünmenin güçlükle anladığımız örtük mekanizmalarla nasıl ortaya çıktığını ele alır.

Kuru Gürültü, William Shakespeare

Yanlış anlamalar üzerine kurulan bu oyunda iki ayrı aşk ilişkisi gelişirken, kişiler karşıtlıkları ile ele alınmış, insan doğasının değişmez olduğu öne sürülen özellikleri dâhiyane bir komedya içinde sergilenmiştir. Genel olarak modern romantik komedilerin birçok genel karakterini içinde bulundurmaktadır. Özellikle romantik başrollerdeki bir çift sevgili, Klaudio ve Hero ile onların komik karşıtları olan Benedik ve Beatris çifti, modern tiyatro sahnesinde hâlâ beğeni ile seyredilmektedir.

Sırlar Evreni, James Bamford

Ulusal Güvenlik Dairesi’nin her yerdeki gizli rolünü gözler önüne seriyor. Bamford’un, teşkilatın düşmanları kadar müttefikleri hakkında da giriştiği bu amansız istihbarat avının çoğu, şimdiye kadar açıklanmamış belgelere dayanan titiz bir arşivleme. Sırlar Evreni, bu yönüyle, tarihe ve soruşturmacı gazeteciliğe dair büyük bir yapıt.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın