“Kirli Çıkı”nın radarında Hassan Hayyam’ın "Hiyerofant"ı var

Zamanın içinden, zamanın dışından Bazı kitaplar hakkında söylenecek çok şey olsa da söylenmemesi gerekenler bir o kadar fazladır. Hasan Hayyam’ın Hiyerofant’ı da bunlardan biri. O, kutsalın tezahürü… Sondan başlayan ama başına gelene kadar tahminlerin ötesini zorlayan bir hikâye. Yaşadığımız zamandan yaşanmış zamanlara uzanan, doğru ya da yanlışın ötesinde savaşın ve savaşmamanın hikâyesi… Hiyerofant’ın zaman dilimleri arasında dolaşırken dilimize takılanları sizin için ayıkladık.

OKUMALIK

“Sir Walter Scott’ın roman ve şiirleri Christopher Marlowe’un eserleri Dinler Tarihine Giriş, Mircea Eliade Promethea, Alan Moore Faust, Goethe

YİYİP İÇMELİK

Sauerbraten: Marine edilmiş rosto ile yapılan; içinde bol baharatın, patatesin ve zencefilli kurabiyenin olduğu geleneksel bir Alman yemeği. Marinesi iki-üç gün sürdüğü için oldukça da zahmetli. Söylenilene göre, Alman büyükanneler bu yemeği kendi annelerinden öğrendiği tariflerle yapar.

Schweinshaxe: Kavrulmuş jambon dilimlerinden oluşan bir kule görünümü var. Yine bir Alman yemeği olan Schweinshaxe ucuz ve sert yapılı etleri lezzetli hâle getirmek için icat edilmiş bir tarif. Bu yüzden de tıpkı Sauerbraten’de olduğu gibi, etin günler süren bir marine işleminden geçmesi gerekiyor.

 Sumatra: Düşük asidite ve yoğun aromaya sahip, Endonezya’nın Sumatra bölgesinden gelen bir kahve çekirdeğidir. Damakta kalan lezzetini bulunduğu volkanik bölgeye borçlu.

İZLEMELİK

Otto Dix’in Portresi

 (Otto Dix: The Painter Is the Eyes of the World)

Diğerlerinden Farklı Olan

(Different From the Others)

DİNLEMELİK

Leonardo Da Vinci, Gelincikli Leydi

Rembrandt, Gece Devriyesi

Albrecht Durer, Self Portrait at the Age of Twenty Eight


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın