Wonka Çikolatası Deftere Dönüştü

 

Willy Wonka deyince çoğumuzun aklına Charlie’nin Çikolata Fabrikası filmiyle özdeşleşmiş Wonka çikolatası geliyor ama aslında bu film başarılı bir kitap uyarlaması. İşte ünlü yazar Roald Dahl’ın filmlere esin olan Charlie’nin Çikolata Fabrikası hakkında 10 lezzetli gerçek.

1) Roald Dahl’ın ikonik eseri Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Amerika’da 1964 yılında yayımlandığında ilk hafta 10.000 kopya satarak büyük ses getirdi.

2) Amerika’da büyük ses getiren kitabın İngiltere’de yayımlanması o kadar kolay olmadı, hatta kitap aynı editör tarafından iki defa ısrarla reddedildi.

3) Kitap, ilk kez 1971 yılında filme adapte edildi. Ne var ki Roald Dahl’ın bu uyarlamayı hiç sevmediği, hatta izlemekten kaçındığı söylenir.

4) Kitapta fabrikanın kapanma sebebi çikolata tariflerinin dışarı sızmasıydı. Roald Dahl, 1920 yılında iki çikolata fabrikası arasındaki gerçek bir “tarif sızdırma” davasından esinlenmiştir.

5) Kitabın ilk taslağında 15 çocuk Altın Bileti kazanırken, 1964 yılında yayımlanan ilk baskıda sadece 5 çocuğun Altın Bilet kazanmasına karar veriliyor.

6) Eserin orijinal taslakları Buckinghamshire’daki Roald Dahl müzesinde sergilenmektedir.

7) Dahl, küçükken İngiltere’nin Cadbury kasabasındaki bir çikolata fabrikası için tadım yapan çocuklardan biriydi.

8) İlk taslakta kitabın ismi Charlie’nin Çikolata Çocuğu’ydu.

9) Yazarın 1990’da vefat etmeden önce yazmaya başladığı Charlie Beyaz Saray’da adlı eseri yarım kalmıştır.

10) Wonka çikolatası şimdi gerçek boyutlarında bir deftere dönüştü. Üstelik bu defterlerin içinde Atlın Biletler de gizli. Eğer siz de yeterince şanslıysanız ambalajların altına gizlenmiş altın bileti bulabilirsiniz.

Bayramın yaklaştığı şu günlerde, kendinize ve sevdiklerinize tatlı bir sürpriz yaparak Willy Wonka çikolatası şeklinde bir defter edinebilirsiniz. Kimbilir Altın Bileti bulan talihli siz olursunuz.

 

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın