• Ana Sayfa
  • Blog
  • Haberler
  • G. R. R. Martin'e İlham Veren Seri, Yayımlanışından 70 Yıl Sonra Raflarda

G. R. R. Martin’e ilham veren seri, yayımlanışından 70 yıl sonra raflarda

Maurice Druon’un, Yakışıklı Philippe lakabıyla tanınan IV. Philippe dönemindeki Fransız monarşisini anlattığı epik tarihi roman serisi Lanetli Krallar, Ahmet Deniz Altunbaş’ın özenli çevirisiyle dilimize kazandırıldı. Fransa’da 1955 yılında yayımlanmaya başlayan ve George R. R. Martin’e, dünyaca ünlü Buz ve Ateşin Şarkısı serisini yaratma ilhamını veren eserin ilk cildi okurla buluştu.

Fransızca aslı yedi kitaptan oluşan Maurice Druon imzalı tarihi roman serisini toplam üç ciltte yayımlayacak olan Epsilon Yayınları, serinin ilk cildinde Demir Kral ve Boğulan Kraliçe adlı romanları tek bir kitapta sunuyor.

Tamamı tarihi gerçeklere dayanan Lanetli Krallar, Fransa Kralı IV. Philippe, oğulları, kızları ve Tapınak Şövalyeleri’nin öyküsüyle başlayıp Capet hanedanının çöküşüyle Yüz Yıl Savaşları’nın köklerine uzanan olağanüstü bir tarihi roman serisi. Benzerlerinden farklı olarak, gerçekte var olan tarihi kişileri ve yaşanmış olayları bir romana dönüştüren seri, ikonik kimlikleri birer roman karakterine dönüştürüp onlar adına diyaloglar yaratarak son derece başarılı bir edebi eser olarak okuyucuya ulaşıyor.

Dünyaca ünlü Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı George R. R. Martin, kendisine bu seriyi yaratma ilhamını veren Lanetli Krallar’ın yazarı Maurice Druon için “Alexandre Dumas’dan sonra Fransa’dan çıkan en büyük tarihi romancı,” yorumunu yapıyor. Martin, “Gerçek ‘Taht Oyunları’ nasıl olurdu diye düşünüyorsanız, yanıtı bu seride,” diyerek sunduğu Lanetli Krallar’ı, “Bu eserde bir tarihi romandan beklenecek her şey var: Demir krallar ve boğdurulan kraliçeler, savaşlar ve ihanetler, yalan ve şehvet, kandırmaca, hanedanların rekabeti, Tapınak Şövalyeleri’nin gizemi, doğumda değiştirilen bebekler, kılıç ve günah, büyük bir hanedanın çöküşü; üstelik tamamı doğrudan kronikler ve tarih sayfalarından alınma. Emin olun, Capet ve Plantagenet’lerin, Stark’lar ve Lannister’lardan geri kalır yanı yok,” sözleriyle anlatıyor.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın