Rafın Yenisi 1

 

Her ay merakle beklenen "Rafın Yenisi"  köşesi yine birbirinden güzel seçkilerle okurlarını bekliyor.

VEBA GECELERİ, Yapı Kredi Yayınları

Kim anlatıyor? 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kucaklayan yazarımız, Orhan Pamuk.

Ne anlatıyor? Yıl 1901, dünya üçüncü veba pandemisini yaşıyor… Pamuk’un salgın, karantina, devlet ve birey konularını bir masal havasıyla tartıştığı bu tarihi roman, konusuyla yaşadığımız günlere de ışık tutuyor.

Kimler sever? Tarihi romanları sevenler ve elbette Orhan Pamuk denince akan suları duranlar.

BÜYÜK BİR AŞK HİKÂYESİ, Can Yayınları

Kim anlatıyor? Yüreğinin Götürdüğü Yere Git ile kalplerimizi kazanan, Susanna Tamaro.

Ne anlatıyor? Zamanın savurduğu iki insanın, Edith ve Andrea’nın hikâyesini. Biri denizlere diğeri dağlara tutkun, birbirinden çok farklı iki karakterin bir araya gelmesini… Tamaro bizi yine hayat, aşk, keder, yas ve kayıp gibi temel kaygılar arasında bir yolculuğa çıkarıyor.

Kimler sever? Tamaro sıklıkla hayatta aradığını bir türlü bulamayanlara seslenir. Satır aralarında kendini bulmak isteyenlerin Büyük Bir Aşk Hikâyesi’ni de seveceğinden eminiz.

Kim çevirdi? Eren Cendey

BİTKİLERİN YAŞAMI: BİR KARIŞIM METAFİZİĞİ, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kim anlatıyor? Canlıların karışımı ve dönüşümü üzerine denemeleriyle tanınan İtalyan filozof Emanuele Coccia.

Ne anlatıyor? Dünyayı anlamak için merkeze bitkileri koyan Coccia, onların anlattıklarını dinleyerek bize aktarıyor.

 Kimler sever? Bugünü anlamak üzerine karşısına çıkacak tüm işaretleri iyi okumak isteyenler.

Kim çevirdi? Kağan Kahveci

KIRMIZI GİYSİLİ ADAM, Ayrıntı Yayınları

 Kim anlatıyor? Eserlerini kendine özgü ironik kalemiyle ele alan; hikâye, deneme ve Man Booker ödüllü roman yazarı, Julian Barnes.

Ne anlatıyor? On dokuzuncu yüzyıl dünyasından öncü bir doktor; ama aynı zamanda bir sanat meraklısı ve koleksiyoncu olan Samuel Pozzi’nin hayatı üzerinden, içinde bulunduğu yüzyılın edebiyat ve sanat dünyasına ait ünlü isimlerine dair detaylı bir çerçeve çiziliyor.

 Kimler sever? Barnes’ın biyografi türünün adını yeniden yazdığı Flaubert’in Papağanı’ndan hoşlanan ya da dönem sanatlarından yola çıkan gerçek hikâyeleri dinlemeyi seven herkes.

 Kim çevirdi? Serdar Rifat Kırkoğlu

TEPENİN LANETİ, Koridor Yayınları

Kim anlatıyor? Dave Gurney polisiye serisiyle sevilen yazar, John Verdon.

Ne anlatıyor? Eski meslektaşı art arda işlenen bu tuhaf cinayetleri çözmek için kapısını çaldığında Dave Gurney’in yine bir katili avlamak üzere tüm analitik becerilerini kullanmak zorunda kalmasını.

Kimler sever? Nefes almadan okunan polisiye hikâyelerini sevenler!

 Kim çevirdi? Ender Nail

SES HIZI, April Yayınları

Kim anlatıyor? Televizyon ve beyazperdede büyük başarı kazanmış birçok projenin yaratıcısı, Amerikalı yazar Eric Bernt.

Ne anlatıyor? Harmony House özel insanlar için tasarlanmış bir kulüp. Bu çatı altında otizmli bilgeler olağanüstü yeteneklerini toplumun yararı için kullanıyor. İçlerinden Eddie Parks göze çarpıyor. İcat ettiği Yankı Kutusu, akustik arkeolojiden yararlanıyor, daha önce kaydedilmemiş sesleri yeniden yaratıyor. Şimdi tüm dünya, icadının ve onun peşinde...

 Kimler sever? Grange okurları, John Grisham takipçileri, soluk soluğa macera sevenler, bilimsel altyapısı kuvvetli kurgu arayanlar ve elbette özel çocukların hikâyelerini merak edenler!

Kim çevirdi? Deniz Öcal

EVDEN KAÇMANIN YOLLARI, Doğan Kitap

Kim anlatıyor? Defne Suman’ın seçkisinde, Beliz Güçbilmez, Mevsim Yenice, Müge İplikçi ve Orhan Pamuk’un da arasında olduğu yazarların öyküleri yer alıyor.

Ne anlatıyor? İrlandalı şair Seamus Heaney’nin, “Şair, yitik yeri şimdi şiirinde yaratmak zorundadır” dizesinin çağrışımlarından doğduğu söylenen seçkide, kapalı kapıların ardındakilerin, kaçanların, kalanların ve bazen de kovulanların hikâyeleri anlatılıyor.

Kimler sever? Eve kapandığımız günlerde “kaçmanın” yollarını düşünenler.

EUMESWIL, Jaguar Kitap

Kim anlatıyor? Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’na katılmış, tarihi tanıklıklarını yeni dünyalar kullanarak yaratmayı seven çağdaş Alman edebiyatının en güçlü kalemlerinden sayılan Ernst Jünger.

Ne anlatıyor? Jünger’in, “Aşırılıklar Çağı” olarak da adlandırılan 20. yüzyıl başta olmak üzere bütün bir uygarlık tarihinin nitelik ve içeriğini historiyografik, ansiklopedik, felsefi öğelerle harmanlayarak irdelediği distopik bir dünyayı…

Kimler sever? Yakın tarihin geleceğe yansıdığı distopyaları sevenler.

Kim çevirdi? Süheyla Kaya

 

 

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın