Edebiyattan beslenen teknoloji: Bilgisayar oyunları!

Tıpkı çevrimiçi içerik platformları gibi bilgisayar oyunu şirketleri de edebiyat eserlerinden yararlanarak özgün işlere imza atıyor. Oyunlara ilham verenlerden biri de Haruki Murakami.

Yazarın kısa öykülerinden yola çıkarak hazırlanan Memoranda isimli oyun, Kanada’da kurulmuş olan Bit Byterz adlı şirket tarafından yaratıldı. Yazarın eserlerindeki gerçeküstü ve melankolik unsurları başarılı bir anlatım diliyle yansıtan oyundaki avatarların çoğu da öykülerin kahramanlarını temsil ediyor; tıpkı oyunun başkarakterlerinden olan, yavaş yavaş adını, yaşadığı şehri unutmaya başlayan ve insomnia ile mücadele eden kız gibi.

Bilgisayar oyunu dünyasına adını kazıyan bir diğer isimse Zelda Fitzgerald. Bugüne kadar onun hakkında pek çok şey söylendi; F. Scott Fitzgerald’ın eşi, Jazz Çağı’nın ikonik ismi ve her şeyden önce, oldukça başarılı bir yazar. Fakat tüm bunların yanı sıra, sanat dünyasında birçok isme ilham kaynağı oldu. Hatta The Eagles’ın “Witchy Woman” adlı şarkısı Zelda Fitzgerald’a ithafen bestelendi. Tüm zamanların en önemli edebiyat figürlerinden biri olan ve çağına damga vuran Fitzgerald, Nintendo şirketinin yayınladığı The Legend of Zelda adlı oyun serisindeki Prenses Zelda karakterine de adını vermiştir.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın