Fırsat varken pasta yemekte fayda var

Koca koca insanların çözemediği ölümü, dümdüz bir bakış açısı ve kusursuz bir dürüstlükle inceleyen Elvis, her sayfada insanın içini ısıtmayı başarıyor.

Bazı kitaplar akıp gitmez, zamanı öylece geçirmenizi sağlamaz, hatta kapağını kapatır kapatmaz hayata kaldığınız yerden devam edebilmenizi zorlaştırır. Ama bu, bunu sizi gülümsetmeden yapamayacakları anlamına da gelmez; üstelik konu ölüm ve yas süreciyse. Aynı fikirde değilseniz, Annie Hartnett’in kahramanı Elvis Babbit ile tanışmamışsınız demektir.

Elvis’in annesi bir uyur-yüzer. Uyurgezerlikten tek farkı onun geceleri uykusunda yüzmeye nehre gitmesi. Bu, tüm aileyi dehşete boğacak bir ölümle, nehirde boğulmakla sonuçlanacak bir alışkanlık. Elvis’in on sekiz ay sürecek yas dönemi de böyle başlar, rehberlik öğretmeninin ona verdiği çizelgeyle. Bu süreçte annesine dair birçok güzel anıyı hatırlar Elvis; annesinin akla gelebilecek her etkinliği tavşan şeklinde pastalar yaparak kutladığını, hayvanların uyku düzenleriyle ilgili bir kitap yazdığını, köpeğinin onu çok sevdiğini… Diğer yandan ailenin diğer fertleri kendi yas süreçlerini yönetmeye çalışırlar. Ablası Liz’in de tıpkı anneleri gibi uyurgezerlik sorunu vardır örneğin. Ama o yüzmeye gitmez; bazen yemek yer, bazen kümeslere dalar ve genelde onu durdurmak isteyenlere zarar verir. Liz tıpkı zaaflarında olduğu gibi alışkanlıklarında da annesinin yolunu seçer ve kendi yas sürecini Guiness Rekorlar Kitabı’na girecek kadar çok tavşan pasta yapmak için kullanır. Babaları ise kendi yolunu karısının sabahlıklarını giyip rujunu sürerek bulur. O da yas sürecini böyle yaşamak ister çünkü…

Nihayetinde tüm aileyi gizliden gizliye çekip çeviren, kendi sürecini diğerlerini de toparlayarak yaşayan on yaşındaki Elvis’tir. Her şey bir yana Hartnett’in yazdığı, Acar Erdoğan’ın dilimize kazandırdığı Elvis, insanı kendine âşık edecek güzellikte bir karakter. Koca koca insanların çözemediği ölümü, dümdüz bir bakış açısı ve kusursuz bir dürüstlükle inceleyen Elvis, her sayfada insanın içini ısıtmayı başarıyor. Bu yüzden izninizle yazının kalan kısmını ona ayıracağım.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın