BURHAN SÖNMEZ’İN BAŞUCU KİTAPLARI

Geçtiğimiz şubat ayında yeni romanı Taş ve Gölge ile okurlarla buluşan Sönmez, ricamızı kırmayıp başucu kitaplarını paylaştı. İşte, “İnsanın zihnindeki kitapların yeri her zaman değişir. Şu an zihnimde duran kitapları sizler için derledim,” diyerek bizleri onurlandıran yazarın listesi!

Godot’yu Beklerken, Samuel Beckett

 Godot’yu Beklerken, 1948 yılında Fransızca olarak yazıldı ve 1953’te Paris’te sahneye kondu. Zamanla ülke çapında bir ün kazandı. 1954 yılında Beckett tarafından bazı değişikliklerle İngilizceye çevrildi ve başka ülkelerde de sahnelenmeye başladı. Avangard olarak nitelenmesine karşın hızla klasikleşti. Oyunun varoluş sancıları çeken kahramanları, yolları kesiştiğinde birbirleriyle iletişim kurmaya çalışırlar. Her gün yinelenen bu ritüelde bellek işlevini yerine getirmeyince gerçekliğin kesinliğinden uzaklaşmaya başlarlar. Kimilerine göre tüm zamanların en iyi oyunu olan Godot’yu Beklerken, 21. yüzyılda da kafamızda soru işaretleri bırakmaya devam ediyor.

Alçaklığın Evrensel Tarihi, Jorge Luis Borges

Okuru her olasılığa açık bir evrene taşıyan metinler, yazarın her zaman severek işlediği tarih, bellek, bilim, sanat, dil, sonsuzluk temaları etrafında şekilleniyor. Latin Amerika edebiyatını derinden etkileyen ve onu yeni bir biçime kavuşturan Borges, kitapta “alçaklık” kavramını ırkların, dinlerin, ideolojilerin üstünde, evrensel bir değer olarak ele alıyor.

Bütün Şiirleri, Nazım Hikmet

Türk şiirinin yatağını değiştiren bu büyük dizelerin tamamı iki bin sayfayı aşıyor sekiz kitabı bir araya getiren Bütün Şiirleri, Nazım Hikmet’in tüm mısralarını tek bir kapak altında topluyor.

Sisifos Söyleni, Albert Camus

Albert Camus, İkinci Dünya Savaşı yıllarında yayımladığı deneme kitabı Sisifos Söyleni’nde, yaşamın anlamsızlığı, varoluşumuzun saçmalığı gibi intihara yönelen temaları, tarihin ve edebiyatın belirli bazı kişilikleri üzerinden ele alır. Tahsin Yücel’in dilimize kazandırdığı eser, 20. yüzyıl felsefe tarihinin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilmiştir.

Kırmızı Pazartesi, Gabriel García Márquez

Kolombiyalı büyük yazar Gabriel García Márquez’in 1981’de yayımlanan yedinci romanı Kırmızı Pazartesi, işleneceğini herkesin bildiği, engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir namus cinayetinin öyküsü. Hem Kolombiya’da, hem de yayımlandığı dünyanın dört bir yanındaki pek çok ülkede sarsıcı etkileri olmuş bir roman.

Moby Dick, Herman Melville

Yazarın balina avcılığı üzerine kurduğu hikâye ile başlayan roman, sıradan bir denizcilik hikâyesinden ziyade içerisinde derin anlamlar barındıran bir esere dönüşüyor. Geçmişe takılıp kalmanın bugünü ziyan edeceği vurgusu ile kurgulanan bu hikâye, okuyucuları adeta hayatlarını yeniden şekillendirmeye davet ediyor.

Kitle ve İktidar, Elias Canetti

30 yıllık çalışmanın ürünü olan Kitle ve İktidar, sosyoloji, antropoloji, psikoloji gibi disiplinleri içeren; ama onların sınırlarıyla yetinmeyen benzersiz bir çalışma olarak tanınıyor. Canetti bu kitabında “kitle” ve “iktidar”ın birbirlerini nasıl etkileyip çoğalttığını; insanlar arasında “emir” ve “itaat” ilişkisinin nasıl biçimlendiğini ve bir saldırganlık mekanizmasına dönüştüğünü anlatıyor.

Üç Kırmızı Güvercin, Yorgo Seferis

Cevat Çapan’ın hazırladığı bu kapsamlı çalışma, Nobel ödüllü Seferis’in Türkiye’de geçirdiği yılları kapsayan günlüğü, şiirleri, önemli denemeleri, kendisiyle yapılmış ilginç bir söyleşiyi ve fotoğraflarını barındırıyor.

Suç ve Ceza, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

 Aklın, inancın ve eylemlerin vicdan ile muhakemesini tüm çıplaklığıyla yansıtan bu eser, okuru hem suçlu hem yargıç olduğu 705 sayfalık bir soruşturmanın içine çekiyor.

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın