Rafın Yenisi 2

SESSİZ HASTA, Domingo Yayınevi

 Kim anlatıyor? 46 dilde 2,5 milyon okurla başarısına şapka çıkardığımız Alex Michaelides.

 Ne anlatıyor? Başarılı ressam Alicia Berenson’ın sessizliğini. Çünkü Alicia otuz üç yaşında, kocasını başına beş kez ateş ederek öldürdü. Sonrasında tek kelime bile konuşmadı.

Kimler sever? Entertainment Weekly’nin tabiriyle “Hitchcock gerilimi, Agatha Christie kurgusu ve Yunan trajedisinin birleşimine” heyecan duyanlar.

 Kim çevirdi? Aslı Perker.

PANDEMİ SALGINDA HAYATTA KALMA REHBERİ, Altın Kitaplar

Kim anlatıyor? Uluslararası ün kazanmış bir uzman olan ve dünya tarihinin en ölümcül patojenlerinin bir kısmının kökenini araştırarak, evrimlerinin izini süren Dr. Michael Greger.

Ne anlatıyor? Tüberkülozdan kuş gribine, HIV’den koronavirüse dek birçok hastalığın çıkış noktası olan insan ve hayvan etkileşimini; pandemi sırasında kendimizi nasıl koruyabileceğimizi; küresel anlamda daha büyük bir felaketle karşılaşma ihtimalini azaltmak adına insanlığın üzerine düşen görevleri.

Kimler sever? Bir yıldır hayatımızı etkisi altına alan koronavirüs salgını “bitsin artık” diyenler... Yani hepimiz!

Kim çevirdi? Füsun Doruker.

GELECEKTEN GELEN ŞİİR, Kolektif Kitap

Kim anlatıyor? Siyaset felsefesi alanında çalışan aktivist, yazar Srećko Horvat.

Ne anlatıyor? Nazi işgalindeki Yugoslavya’nın partizan direniş hareketinden mülteci kamplarına, edebiyat ve sinemadaki distopik anlatılardan günümüz isyan hareketlerine uzanan bir anlatıyla içinde bulunduğumuz durumu. Üstelik yazarın Türkçe basım için yazdığı önsözle…

Kimler sever? “Küresel özgürleşme hareketi neden uygarlığımızın son fırsatı?” sorusunun cevabını merak edenler.

Kim çevirdi? M. Taha Tunç.

TANCA’YA GECE FERİBOTU, Harfa

Kim anlatıyor? MPAC Dublin Edebiyat Ödülü, Goldsmiths Ödülü ve Lannan Foundation Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş İrlanda yazar Kevin Barry.

Ne anlatıyor? İki kocamış sokak filozofunun acıklı, şiddetli ve eğlenceli hikâyesini; dostlukla düşmanlık, pişmanlıkla kabulleniş, hayat bıkkınlığıyla bilgelik, kaderle karar arasındaki sınırların bulanıklığını.

Kimler sever? Maurice, “Sence bu bekleyişin sonu gelecek mi Charlie?” diye sorarken, sonu gelmez bekleyişlere başka bir gözle bakmayı ihtiyaç duyanlara.

Kim çevirdi? Begüm Kovulmaz.

ÇAYLAK GAZETECİ, Kırmızı Kedi

Kim anlatıyor? Amerikalı gazeteci-yazar Vince Vawter.

Ne anlatıyor? Amerika’nın Memphis kentinde yaşayan on altı yaşındaki Victor’un gazete dağıtıcılığını bırakıp yerel gazetede stajyerliğe terfi edişini ve yaşadığı dönüştürücü deneyimi.

Kimler sever? Amerikan Kütüphaneler Birliği Dikkate Değer Kitap Ödülü gibi pek çok saygın ödülün sahibi olan Gazeteci Çocuk’un macerasının devamını okumak için sabırsızlananlar.

Kim çevirdi? Rengin Arslan.

 

 

Kim anlatıyor? Pandora’nın kutusundan Prometheus’un ateşine uzanan kadim öykülerle, Olymposluların maceralarla dolu cezbedici dünyasının kapılarını açan Stephen Fry.

Ne anlatıyor? Fry’ın samimi mizahı, kendine has dili ve modern anlatımıyla, uygarlığın kökenini oluşturan, izlerini günümüzde hâlâ takip edebildiğimiz kültürün en sevilen mitlerini.

Kimler sever? “Aşkı, savaşı, ihtirası ve aldatmaları hiç kimse Yunan tanrı ve tanrıçalarından daha yürekli ya da daha hayranlık verici şekilde yaşayamaz,” diyenler.

 Kim çevirdi? Can Başaçek.

HAKİM’İN YOLCULUĞU 2 - TÜRKİYE’DEN YUNANİSTAN’A, Desen Yayınları

Kim anlatıyor? Usta bir çizer ve hikâye anlatıcısı olan Fabien Toulmé.

 Ne anlatıyor? Hakim’in iki yılı aşan Türkiye izlenimlerini ve yasadışı yollarla Türkiye’den Yunanistan’a kaçışını.

Kimler sever? Fabien Toulmé’nin gerçek kişilerden ve yaşanmış olaylardan esin alarak üç ciltlik bir seriye dönüştürdüğü Hakim’in Yolculuğu’na sinematografik anlatımla şahit olmak isteyenler.

Kim çevirdi? Damla Kellecioğlu.

YALNIZ, Doğan Kitap

Kim anlatıyor? Tiyatro oyunu yazarlığından sonra Kabuk ile roman yazarı olduğunu da gani gani ispat eden Zeynep Kaçar.

 Ne anlatıyor? Herkes kadar gerçek bir kadın olan Feray’ın yaşadığı değişimi, dönüşümü ve belki de sonunda olup bitene “dur” diyeceği bir dünyada uyanış öyküsünü.

Kimler sever? Katmanlı kadın karakterleri, gerçek diyalogları sevenler ve bir de bir ülkeyle bir kadının birbirine benzeyeceğine inananlar.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın