Tariften fazlasını sunan altı yemek kitabı.

Birbirinden lezzetli tariflerle sofraları şenlendiren yemek kitapları başımızın tacı. Ancak "Ajan Vodvil" bu ay, tariflerin ötesine geçerek “yemek” meselesini farklı boyutlarıyla ele alan; sayfalarında bazen edebiyattan, bazen tarihten, bazen arkeolojiden izler taşıyan kitaplara göz atıyor...

Mutfak Sırları: Aşçılık Dünyasından Mahrem Maceralar, Anthony Bourdain

2018 yılında aramızdan ayrılan ünlü şef Anthony Bourdain samimi bir dille şeflik mesleği hakkında bilgiler verirken, aynı zamanda yeme-içme sektöründe çalışan insanların hikâyelerini anlatıyor. Bu arada Bourdain’in el yazısı notları gerçekten çok eğlenceli!

Sofranız Şen Olsun, Takuhi Tovasyan

Düğün-bayram sofralarının vazgeçilmezlerinden günlük yemeklere, tatlılardan tuzlulara... Tariflerden püf noktalarına ve alternatif sunumlara… Tovasyan’ın sohbet eder gibi bir üslupla yazdığı kitabın sayfalarında gezinirken 1920’lerden 1950’lere İstanbul’un, Trakya’nın sesini duymaya hazır olun.

Kazı Başkanının Karavanası, Muhibbe Darga

“Arkeolojinin Delikanlısı” Muhibbe Darga çalıştığı, başkanlık ettiği pek çok önemli kazıda öğrenci ve işçilerine kendi elleriyle yemekler yapmış. Yakın köylerden tarifler toplamış, bunlara bildiklerini eklemiş. Kitap, yemek tariflerinin yanında bir bilimkadının anılarını da içeriyor. Hem de ilk kez yayımlanan “kap kacak” fotoğrafları eşliğinde!

Edebi Ziyafet, Jennifer Barclay

Edebi Ziyafet, bir eliyle sos karıştırırken diğeriyle kitabının sayfasını çeviren hem edebiyattan hem de mutfaktan keyif alanlar için özenle hazırlanmış, “leziz” bir tarif kitabı. Elbette onlara ilham veren eserlerle birlikte!

Tarih Boyunca Yemek Kültürü, Murat Belge

Murat Belge’nin kaleme aldığı, Latif Demirci’nin çizgileriyle zenginleştirdiği kitap, bizi belli başlı yemek kültürleri konusunda bilgilendirirken eğlendiriyor da. İştahımızı açtığı gerçeği de ayrı bir konu tabii.

Yemek Kitabı, Alice B. Toklas

Yemek Kitabı, yazarın Thornton Wilder, Pablo Picasso ve Ernest Hemingway gibi meşhur dostları başta olmak üzere bir dönemin bütün Fransız entelektüelleriyle paylaştığı yemekler ve hikâyelerle dolu...


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın