Rafın Yenisi-1

T. SINGER, Jaguar Kitap

Kim anlatıyor? Çağdaş Norveç edebiyatının en büyük yazarları arasında gösterilen Dag Solstad.

Ne anlatıyor? Hayatı (eylemde ve düşüncede) sürekli başa sararak yaşamak zorunda kalan, 34 yaşındaki Singer’ın hikâyesini.

Kimler sever? “Çok tuhaf romanlar yazan Dag Solstad, benim en sevdiğim yazarlardandır,” diyen Haruki Murakami’nin sözüne itimat edecek olanlar.

Kim çevirdi? Deniz Canefe

KLASİK POLİSİYE ÖYKÜLER, Çınar Yayınları

Kim anlatıyor? William Hope Hodgson, Wilkie Collins, Anna Katharine Green, Susan Glaspell, Arthur Morrison, Ernest Bramah

Ne anlatıyor? Suç ve gizem edebiyatının önemli kahramanlarının ilk kez ortaya çıktığı serüvenler ile öncü yazarların unutulmaz eserleri bir arada…

Kimler sever? Bazen bir cinayetin, bazen bir soygunun, bazen adaletin, kimi zaman da bir hayaletin peşinde, esrar perdelerini aralamaya dünden hevesli olanlar.

DİŞİ KEDİ, Sel Yayıncılık

Kim anlatıyor? Fransız edebiyatının sansasyonel kalemi Colette.

Ne anlatıyor? Colette’in uçarı, ele avuca sığmaz bir kadın ve mağrur bir dişi kediyi tam kalbine yerleştirdiği; asalet, kıskançlık, gurur ve cesaretle yoğrulmuş bir aşk karmaşasını.

Kimler sever? “Cüretkâr, uğrunda kan bile dökebilecek kadar ihtiraslı bir aşkın kıskacında ehlileştirilemez güdüleriyle bilinmeyene doğru yol alma cesareti gösterebilen yabani dişilere has, netameli bir kurmaca” tanımından heyecan duyanlar.

Kim çevirdi? İnci Kaplan Gül

ANADOLU FENG SHUI, Karakarga

Kim anlatıyor? Kendi deneyimlerinden yola çıkarak yaşanılan mekânlarda yaşam enerjisini harekete geçirme pratiklerini araştıran gazeteci-yazar Neslihan Perker.

Ne anlatıyor? Geceleri neden aynanın üzerini örtmemiz gerekir?

Kedilerin uyuyacağımız odayla ilgisi ne? Hangi bitkiler tılsımlıdır? Yaşam alanlarımızda bolluk-bereket için ne yapmalıyız? Bu ve bunun gibi soruların cevaplarını bulabileceğimiz binlerce yıllık Anadolu ritüellerini.

Kimler sever? Yaşadığımız topraklara özgü ritüelleri uygulamak için elinin altında mini bir rehber bulundurmak isteyenler.

İÇERİNİN HARİTASI, İthaki Yayınları

Kim anlatıyor? Korku edebiyatının önde gelen isimlerinden Stephen Graham Jones. Ne anlatıyor? Geçmişinden kaçmayan, karanlık ve melankolik bir hayaletin hikâyesini.

Kimler sever? “Amerikan yerlilerinin hayatına dair duygusal ve dehşet dolu bir hikâye” deyince gözleri parlayanlar.

Kim çevirdi? M. Boran Evren

ALAMETLER KİTABI, İletişim Yayınları

Kim anlatıyor? Sınırsız hayal gücü ve duru anlatımıyla, insanlığın gidişatına dair alâmetleri kovalayan Gaye Boralıoğlu.

Ne anlatıyor? Alacakaranlık bir dünyanın kaotik ilişkilerinin, absürt hâllerinin ve ürkütücü sıradanlığının anlatısını.

 Kimler sever? “Bazı şeylerin bir kısmını biliyoruz, bazen bulutların ardından görüyoruz. Zihnimizde bölünmüş cümleler dolanıyor, öbür yarılarını bulamıyorlar bir türlü.” Bir şeyin bir manası, bir de alâmeti olduğuna inananlar…

VOLVO KAMYONLAR, Yapı Kredi Yayınları

Kim anlatıyor? 20. yüzyıl demokrasisinin Kuzey Avrupa’daki çöküşünü şaşırtıcı ve eğlenceli bir üslupla anlatan Norveçli yazar Erlend Loe.

Ne anlatıyor? Geyiği Bongo ve oğlu Gregus ile komşuda yepyeni arkadaşlar edinen Doppler’ın, birdenbire yaşamına giren yaşlı ve isyankâr bir kadın ile takıntılı ve titiz bir adam sayesinde bir seçim yapmak zorunda kalışını. Hayatı “doğal bir şekilde” akışına bırakmak mı eski günlerdeki gibi sorumlu davranıp başarıdan başarıya koşmak mı?

Kimler sever? Bildiğimiz Dünyanın Sonu ve Doppler ile Erlend Loe dünyasına çoktan hâkim olanlar ya da onu tanımak isteyenler!

Kim çevirdi? Dilek Başak

HOCA, BABA, AMCA, BEN, Can Yayınları

Kim anlatıyor? Tol, Har, Merhume gibi ses getiren romanların yazarı Murat Uyurkulak.

Ne anlatıyor? Kitaba adını veren ilk bölümde dört karakter üzerinden anlatılan hikâyeleri; ikinci bölüm “Tuhaf Şahıslar Albümü”ndeyse ilginç karşılaşmaları, hayata gölgesini ya da ışığını düşüren anekdot ile anıları ve kimini okurların yakından tanıdığı çeşitli figürlerin ustalıkla hikâyeleştirilmiş dokunaklı portrelerini.

Kimler sever? Uyurkulak’ın kitaplarındaki kendine has tavrına, karakterlerinin farklı boyutlarda oluşuna bayılanlar.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın