DAVID NICHOLLS’IN BAŞUCU KİTAPLARI

Yerli ya da yabancı yazarlara hayranlık duymak, onlara ilham kaynağı olan eserleri de bilme dürtüsünü beraberinde getiriyor. Bu ay itibariyle sizin adınıza araştırmayı yapan biz olacağız. İlk konuğumuz, on yıl önce yayımlanan Bir Gün adlı romanıyla muazzam büyüklükte bir okur kitlesine ulaşmayı başarmış David Nicholls. Ona esin kaynağı olan ve edebî anlayışına ışık tutan kitapları sorduğumuzda bizi kırmayarak başucu kitaplarını paylaşan Nicholls’ın seçkisi şöyle:

Manzaralı Bir Oda, E. M. Forster

Tom Frenkel Lucy ile kuzeni Miss Bartlett, Bertolini Pansiyon’da manzaralı bir odaları olsun isterler. Oysa Lucy’nin pencereden manzarayı seyretmek yerine o manzaranın içinde olmaya ihtiyacı vardır. Aile-toplum-kilise üçgeninde özgürleşmeye çalışan Lucy’nin karşısına şimdi de erkekler çıkmıştır. E. M. Forster, 1908 yılında tamamladığı Manzaralı Bir Oda adlı eserinde, tenis maçlarını, piyano resitallerini, çay partilerini fon olarak kullanır ama esas hedefi İngiliz toplumunu ve sınıf ilişkilerini eleştirmektir.

Büyük Umutlar, Charles Dickens

XIX. yüzyıl İngiltere’sinde taşra ortamından büyük kente uzanan tam bir Victoria dönemi romanıdır. Charles Dickens, bu olgunluk dönemi eserinde, köyünde zor bir çocukluk geçirdikten sonra esrarengiz bir mirasa konan Pip’in maceralarını anlatır. Dickens, romanın kahramanı Pip’in düşünce yapısını büyük bir incelikle ele alır.

Franny ve Zooey, J. D. Salinger

II. Dünya Savaşı’nın “yaralanmış” kuşağından tuhaf bir aileyi konu eder. J. D. Salinger’dan, hayat üstüne, sanki kendi geleceğini de okuduğu tedirgin, derin, acı iki uzun “hikâye”.

Muhteşem Gatsby,  F. Scott Fitzgerald

“Tek bir hayal peşinde çok fazla zaman geçirmenin bedelini ağır ödeyen” bir adamın hikâyesi.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın