RAFIN YENİSİ-2

Ajan Literer tarafından hazırlanan "Rafın Yenisi" köşesinin devam listesini okurlarımıza sunuyoruz. Bir kenara not aldıklarımız, hevesle beklediklerimiz, merak ettiklerimiz…

 

BALIKLARIN BİLDİKLERİ, Metis Yayınları

Kim anlatıyor? Hayvanlar üzerine yazılmış kitaplarının yanı sıra altmışın üzerinde makalesi bulunan etolog yazar Jonathan Balcombe.

Ne anlatıyor? Balıkların bildiklerini bilmediğimizi! Örneğin, balıkların “sadece hissetmekle kalmayıp aynı zamanda çevrelerinin farkında olan, iletişim kuran, sosyalleşen, âlet kullanan, erdemli, hatta entrikacı canlılar” olduklarını.

Kimler sever? “Balıkların kendi kültürleri var mıdır?” sorusunun cevabını duymak için heyecanlanacak herkes!

Kim çevirdi? Elvin Vural

BEN BEN ÖLÜMLE ON YEDİ KARŞILAŞMA, Domingo Yayınları

Kim anlatıyor?  Bir insanın hayatında olmaması gereken sayıda travma yaşayan ve sonunda ısrarlara dayanamayıp ilk kitabı Sen Gittikten Sonra ile yazarlığa adım atan, ardından da çağdaş edebiyatın sevilen isimlerinden olan Maggie O’Farrell.

Ne anlatıyor? Hayatı boyunca ölümle burun buruna yaşayan O’Farrell’ın tam on yedi kez karşılaştığı farklı ölümcül olayları.

Kimler sever? Mucizelere inananlar, inanmak isteyenler ve ölümün karşısında hayatın gücüyle bir kez daha ayaklanmayı seçenler.

Kim çevirdi? Kıvanç Güney

 

YILDIZLARI YENİDEN YAKMANIN VAKTİ GELDİ, Yan Pasaj Yayınları

Kim anlatıyor? Fransa’nın en çok okunan on yazarından biri olan Virginie Grimaldi.

Ne anlatıyor? İki kızına bakmak için çalışan, hem de çok çalışan bekâr bir anne ve kapıya dayanan icra memuruyla başlayan müthiş bir macerayı... Bir gün karanlığın içinde bir ışık beliriyor! Yıldızları yeniden yakmak için tek bir karar vermek yeter.

Kimler sever? Hayatla ilgili çıkış yolu arayan, umudun güzel bir şey olduğunu hatırlamak isteyen herkes. Yani, bu durumda sanırız ki herkes…

Kim çevirdi? Gülşah Ercenk

YAZARLAR İÇİN DANS DERSLERİ, Everest Yayınları

Kim anlatıyor? İnci Gibi Dişler, Güzelliğe Dair ve NW Londra romanlarıyla tanıdığımız Zadie Smith.

Ne anlatıyor? New York Review of Books, The New York Times, New Yorker, The Guardian ve Sotheby’s gibi çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış yazılarıyla; Londra’daki sınıfsal durumdan Justin Bieber üzerine felsefi bir değerlendirmeye kadar beyninin kıvrımlarında gezen hikâyelerini... Edebiyat gazeteciliği üslubuyla...

Kimler sever? Kurgu alanında Smith’in kalemini sevenler, kurgudışı edebiyattaki bakış açısını da yakalamak isteyebilir.

Kim çevirdi? Soner Sezer

 

TAŞ VE GÖLGE, İletişim Yayınları

Kim anlatıyor? Kuzey, Masumlar, İstanbul İstanbul gibi romanlarıyla edebiyata olan inancımızı artıran yazar Burhan Sönmez.

Ne anlatıyor? Hünerli mezar taşı ustası Avdo, ölümün bağrında yaşayan Avdo… Asırlardır cevapları aranan sorular, varoluşa ve hakikate dair bilinmezler… Yaşam ve ölüm arasında farklı bir göz…

Kimler sever? Hayatın içinden geçen soruları gerçek bir hikâye anlatıcısının dilinden okumak isteyenler.

 

DOLUNAY KADINLARI, Timaş Yayınları

Kim anlatıyor? Booker Uluslararası Ödülü’nü kazanan ilk Arapça romanın yazarı Jokha Alharthi.

Ne anlatıyor? Umman’ın bir köyünde yaşayan üç kız kardeşin öyküsünü. Kırık bir kalple, bir görevi yerine getirirmişçesine evlenen, her şeye rağmen sevdiği adamla bir arada olmayı seçen üç kız kardeşi. Bir aile hikâyesi üzerinden toplumların yaralarını klişelerden uzak bir yaklaşımla aktarıyor.

Kimler sever? Hem bugünün hem geçmişin; uzak görünen yakınların hikâyelerini sevenler…

Kim çevirdi? Süleyman Şahin

 

AĞRI DAĞI İÇİN HERKES GEMİYE, Artemis Yayınları

Kim anlatıyor? Bilimkurgunun babaları arasında sayılan H. G. Wells.

Ne anlatıyor? Tanrı’nın yirminci yüzyılda kendine yeni bir Nuh arayışını anlatan roman, Nuh ve Tufan hikâyesinin modernize edilmiş bir versiyonu. Yozlaşmanın ve savaşların ele geçirdiği dünyanın gidişatına dur demek için Nuh’u ikna etmeye çalışan Tanrı’yı…

Kimler sever? Ütopyaları sevenler ve H. G. Wells adını duyunca heyecanlananlar.

 Kim çevirdi? Mert Boz

 

KISA GÜNLER BİTMEK BİLMEZ, Alfa Yayınları

Kim anlatıyor? İlk romanıyla edebiyat dünyasına etkileyici bir giriş yapan Nazlı Akalın.

Ne anlatıyor? 1940 yılının yaz mevsiminde Eskişehir’in ara sokaklarında ayak izleri görülen Adnan Aktaş’ın sıradan günlerini. Ki bu günler; Kara Maça isimli bir polisiye romanı, romanın külyutmaz kadın kahramanı Afife’yi.

Kimler sever? “Dünya ben neye inanırsam onun için dönecek,” diyen herkes.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın