RAFIN YENİSİ- 1

İşte, "Ajan Literer" tarafından hazırlanan "Rafın Yenisi" köşesi! Bir kenara not aldıklarımız, hevesle beklediklerimiz, merak ettiklerimiz…

19 DAKİKA- April Yayıncılık

Kim anlatıyor? Her romanıyla tartışmaları ateşleyen, 30’dan fazla dilde milyonlarca okura sahip Jodi Picoult.

Ne anlatıyor? Peter yıllarca sınıf arkadaşlarından zorbalık görmüş bir gençti. Defalarca sınırda olduğunun mesajını verdi, sessizliği yardım çığlığıydı. Sonunda on dokuz dakikalık cehennemin başkahramanı oldu.

Kimler sever? Hızlı, bol katmanlı, güçlü karakterlerle örülü hikâyeleri sevenler, Stephen King hayranları, Debbie Macomber severler, zekice kurgulanmış popüler edebiyatın peşinde olanlar!

Ne zaman okunmalı? Bir fincan sıcak kahveyle, battaniye altında keyfe gömülmek isteyenler için ideal, fakat ara ara yerinizden sıçrayacaksınız, uyarmış olalım!

Kim çevirdi? Serkan Göktaş

SESSİZLİK ÜZERİNE-Sel Yayıncılık

Kim anlatıyor? Yürümeye Övgü’yle adımlarımıza ve zihnimize daha dikkatli bakmamızı, Acının Antropolojsi’yle bedenin en derinliklerine kadar inmemizi sağlayan sosyolog David Le Breton.

Ne anlatıyor? Gürültüsü her geçen gün artan iletişim çağında susmanın, sessizliğin gücünü ve etkisini anlatan Breton, okuru sohbetten siyasete, sessizliğin disiplininden ölümün kıyılarına götürüyor.

Kimler sever? Sıradan saydıklarımızın altındaki nedenleri duymaya hazır olanlar. İletişimin çok sesliliğinden yorulanlar.

Ne zaman okunmalı? Şayet başarabilirseniz, “gerçekten” sessiz bir ortamda okumalısınız. Muhtemelen Le Breton’un da isteyeceği şey bu olurdu.

Kim çevirdi? Zeynep Turan

KADINLAR ADASI- İthaki Yayınları

Kim anlatıyor? Yetişkinlere olduğu kadar çocuklara da yazan ve hatırı sayılır miktarda ödülün sahibi, Kiran Millwood Hargrave.

Ne anlatıyor? 1600’lü yılların başı, Vardø adası… Denize açılan kırk adam büyüyle çağrıldığına inanılan fırtınada hayatını kaybeder… Artık ada tamamen kadınların hâkimiyetindedir… Ta ki Kuzey adalarında cadı olarak hüküm giyenleri yakarak idam eden bir adam ayak basana kadar…

Kimler sever? Kitabın 1620 yılında gerçekleşen cadı avlarının gerçek hikâyesini konu edindiğini duyunca heyecanlanacak olanlar. Kuzey ülkelerinde geçen öyküleri ve elbette cadıları sevenler.

Kim çevirdi? Anıl Ceren Altunkanat

BAHÇIVANLAR İÇİN KOCAKARI İLMİ BAHÇIVANIN BÜYÜSÜ- Alef Yayınları

Kim anlatıyor? Kendi ihtiyaçları için ellerindeki bilgileri bir kitapta toplamaya karar veren, kendi deyimleriyle “kocakarı değil, iki ihtiyar kız kurusu”;  Maureen & Bridget Boland.

Ne anlatıyor? Toprağa adanan bir hayatı! Dahası, âşıkların gıdasını, adamotu sökmenin sofistike yollarını, tohumları neden dolunayda ekmemiz gerektiğini…

Kimler sever? Kadim bilgileri sevenler, bahçe büyüsüne inananlar ve belki de sihirli bir aranjman yapmak isteyenler.

Ne zaman okunmalı? Bitkilerle olan ilişkinizi daha derinlere taşımaya karar verdiğinizde mesela...

Kim çevirdi? Çiçek Özte

ELMA SURAT'IN AKILALMAZ HAYATI- Desen Yayınları

Kim anlatıyor? Zarif çizimleri kadar incelikli hikâyeleriyle de tanınan dünyaca ünlü Fransız karikatürist Jean-Jacques Sempé.

Ne anlatıyor? Hayatı katlanılabilir kılan yegâne şeylerden birini; dostluğu. Zamanın rüzgârlarıyla savrulup gitse de unutulmayacak dostlukların sanatını.

Kimler sever? Sempé’nin çizimlerini nerede görse tanıyanlar ve nerede görse tanımak isteyenler.

Ne zaman okunmalı? Sempé kalp kırıklıklarına iyi gelen bir yazar ve çizerdir. Unuttuğumuz güzellikleri hatırlatmakta da ustadır. Bunların herhangi biri size dokunuyorsa, okumanın zamanı gelmiş demektir.

Kim çevirdi? Damla Kellecioğlu

BARTLEBY VE ŞÜREKÂSI- Can Yayınları

Kim anlatıyor? Kurmaca ve gerçekliği sentezlemeyi seven, kitapları dünyanın dört bir yanına çevrilerek yayılmış bir yazar: Enrique Vila-Matas. Aklının bir köşesinde sürekli edebiyatın sorunları ve sınırları hakkında sorularla gezdiği söylenir.

Ne anlatıyor? Herman Melville’in Bartleby karakterinin meşhur sözünden yola çıkarak, birikimlerine ve yeteneklerine rağmen yazmamayı seçen gerçek ve hayali yazarları; Matas’ın yorumuyla “Bartleby’ler”i.

Kimler sever? Bartleby ile tanışıp “Yapmamayı tercih ederim,” cümlesini diline dolayanlar. Yazmak ya da yazmamak konusunda dertleri ve soruları olanlar.

Kim çevirdi? Filiz Öztürk

EVİMİZ YANIYOR -KRİZDEKİ BİR AİLEDEN VE GEZEGENDEN SAHNELER- Kronik Kitap

Kim anlatıyor? 2018’de iklim değişikliği protestolarındaki etkileyici konuşmasıyla hepimize ders veren Greta Thunberg.

Ne anlatıyor? Greta’nın hayatını ve belki bizim de hayatımızı değiştirecek olan hikâyesini. On bir yaşındayken okyanuslardaki çöp oranını konu eden belgeseli izlemesinin ardından yemeyi içmeyi bırakan Greta’nın; önce birbirleri, sonra da dünya için kenetlenen ailesinin hikâyesini…

Kimler sever? Kabul edelim: Bazı hikâyeler sevme sevmeme meselesinden ötedir!

Kim çevirdi? Duygu Dalgakıran

       

İSTEMSİZ NEDEN YAZIYORUM?-Monokl Yayınları

Kim anlatıyor? Altı kitaplık Kavgam serisi ve dört kitaplık Mevsimler ile aklımızı alan Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard.

Ne anlatıyor? Yazma serüvenini annesinin ona ilk defa Ursula K. Le Guin’in Yerdeniz Büyücüsü kitabını hediye ettiği noktadan başlıyor anlatmaya. Sonra da kendi yazım macerası, kurslar, denemeler ve hayatın içinde bulduğu çıkış noktalarını…

Kimler sever? Yazmanın nasıl bir macera olduğunu merak edenler. Bir de tabii ki “Karl Ove alışveriş listesi yazsa onu da okurum!” diyenler.

Kim çevirdi? Haydar Şahin


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın